Zelené nebo fialové hrozny? Které si vybrat pro zdraví

Hrozny

Chutnají vám více zelené nebo červené hrozny? Pokud máte rádi oba stejně, pak se můžete rozhodnout na základě toho, které z nich jsou zdravější. To, co obsahují je sice velmi podobné, avšak existují určité rozdíly. Hrozny patří mezi ovoce, které je velice oblíbené a podává se i na slavnostních stolech. V minulosti lidé věřili, že hrozny mají afrodiziakální účinky. To je také důvod, proč nechyběly u žádné romantické večeře. Po jaké barvě hroznů ale sáhnout?

Antioxidační aktivita hroznů

V rostlinné říši obecně platí, že ovoce, které má tmavě fialovou barvu, obsahuje větší množství antioxidantů. Právě antioxidanty jsou totiž důvodem takto tmavé barvy ovoce. Fialové hrozny tedy obsahují mnohem více antioxidantů a mají tak silný protirakovinný potenciál. Kromě fialových hroznů si můžete dopřát další ovoce, jako jsou borůvky, švestky, ostružiny, ale také zeleninu, například červenou řepu či lilek.

Hrozny

Foto: Pixabay

Chlorofyl obsahují zelené hrozny

Další účinnou látkou, která je v hroznech zastoupena, je chlorofyl. Ten je obsažen ve větším množství zase v bílých hroznech. Jedná se o zelené rostlinné barvivo, které je zodpovědné za správné okysličení buněk a lepší výživu. I chlorofyl má určité antioxidační účinky, těm ve fialovém ovoci a zelenině se ale rovnat nemůže. Chlorofyl zvyšuje kvalitu a množství červených krvinek. Prospěšný je ale také při hojení ran a popálenin. Působí protizánětlivě.

Při menopauze

Červené hrozny obsahují flavonoid, který je známý jako resveratrol. Ten účinně pomáhá zvládat příznaky menopauzy a ulehčit ženám toto období. Tato látka je obsažena také v červeném víně.

Rozdíl v chuti

Zatímco fialové hrozny považujeme za sladší, zelené hrozny jsou pak kyselejší. To může vyhovovat odlišným skupinám lidí. Glykemický index hroznů je 45, což není úplně nejvyšší číslo. Nicméně hrozny obsahují velké množství cukru, takže nejsou vhodné jako svačinka pro diabetiky.

Zdroje info:

https://www.lacademie.com/green-vs-red-grapes/

https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-winogrona-jasne-czy-ciemne-ktore-wybrac,nId,6212012

Foto: Pixabay