Zdravý pohyb pro starší generaci aneb jak si zachovat vitalitu ve vyšším věku

Pokud hovoříme o nutnosti fyzické aktivity, platí to pro každou generaci. Pro mladou stejně jako pro starší. Pro seniory je jistě dobrou zprávou, že nemusejí jen chodit, běhat či navštěvovat posilovnu. Úplně bude stačit, když budou pracovat na své zahrádce nebo si zahrají se svými vnoučaty.

Uklízení je velmi prospěšnou fyzickou aktivitou

Předmětem vědeckých studií je i aktivní pohyb starších dospělých. Vědci došli ke zjištění, že zdravší způsob života mají ti senioři, kteří jsou fyzicky aktivní po celý den, než ti, kteří si občas zacvičí ve fitness centru, ale jinak se pohybu moc nevěnují. Mezi tento pravidelný pohyb se počítá například práce okolo domácnosti, úklid, vaření, nakupování, luxování atd. Pro staršího člověka je velmi důležité si udržet svalovinu, a tomu mu právě pohyb pomáhá. A když nese nákup z obchodu, posiluje své ruce. Totéž platí i o činnosti na zahrádce, která je také zdraví prospěšná. Se ztrátou svalů se totiž pojí ztráta sil, což pak vede jen k tomu, že starší člověk své fyzické aktivity postupně omezuje, posedává, a tím dochází k chátrání jeho fyzického i duševního stavu.

Foto: Pixabay

Fyzické i duševní zdraví

S fyzickým pohybem souvisí i duševní zdraví. Senioři, jež jsou aktivní po celý den, byť by se jen věnovali uvaření oběda, vyvenčení psa, procházce s kamarádkou či kamarádem nebo provozování svých koníčků, budou na tom lépe i se svou psychikou. Důležité je ve vyšším věku dělat to, co člověka baví. Když má někdo chuť vařit každý den, není důvod pro to, aby si nechal jídlo posílat z veřejné jídelny. Už samotné plánování jídelníčku a s tím související nakupování surovin udržuje psychiku v kondici.

Máte-li chuť, klidně do posilovny choďte

Samozřejmě, že je-li člověk po celý den aktivní, neznamená to, že by se neměl věnovat již jinému cvičení. Klidně může. Tento pohyb by ale neměl být jediným, kterému se senioři věnují. Jednou si zacvičit v posilovně, zaběhat si, nebo se projít a pak celý den již jen odpočívat je kupodivu méně zdravé než pravidelná každodenní činnost okolo domácnosti.

Zdroj: https://www.healthline.com/health-news/staying-social-as-a-senior, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/oby.23318

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.