Zdraví skryté v kešu ořeších

Kešu

Kešu ořechy patří k nejznámějším druhům ořechů. Snadno je rozpoznáme podle jejich neobvyklého zahnutého tvaru, díky kterému připomínají půlkruh či písmeno C. Na jedné straně je oříšek širší, než na straně druhé. Tento neobvyklý ořech obvykle koupíme až po vyloupnutí, ve slupce se s ním na území České republiky není možné. Před tím, než se dostanou na pulty obchodů, musí být za pomoci ochranných pomůcek (kvalitních a nepropustných rukavic) vyjmuty ze skořápky. Ta při narušení vylučuje štiplavé oleje. Kešu ořechy v sobě skrývají celou řadu prospěšných vitamínů a živin, díky kterým mohou nabízet různé zdravotní účinky.

Zlepšení stavu cukrovky 2. typu

I když je zapotřebí ještě dalších výzkumů, podle kanadských vědců může extrakt z kešu ořechů zlepšit citlivost na inzulin. Díky tomu pomáhá zlepšovat stav u pacientů, kterým byla diagnostikována cukrovka typu 2. Kešu ořechy jsou vhodné i pro diabetiky, protože mají nízký glykemický index – jeho hodnota je 15.

KešuFoto: Pixabay

Kardiovaskulární zdraví

V kešu oříšcích je zastoupena celá řada živin, která je prospěšná pro zdraví našeho srdce. Tak například hořčík rozšiřuje cévy, díky čemuž je sníženo riziko jejich ucpání krevními sraženinami či tukem. Draslík je prospěšný pro snižování vysokého krevního tlaku. Kromě toho obsahuje také bohaté množství esenciálních nenasycených mastných kyselin.

Lepší koncentrace a paměť

Vitamíny skupiny B, draslík a hořčík – to vše jsou prospěšné živiny pro klidné nervy, lepší koncentraci a také lepší paměť. Kromě toho niacin (patřící do vitamínů skupiny B) dodává energii.

Krásné vlasy a nehty

Kešu obsahují zinek, což je důležitá látka, kterou by měli užívat ve zvýšené míře lidé s lámavými nehty, mastnými a nezdravými vlasy. Absorbuje také kožní maz a zabraňuje vypadávání vlasů. Také selen, který má v kešu ořeších své zastoupení, je prospěšný jak pro zdraví vlasů, tak pro zdraví nehtů.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/nerkowce-orzechy-nerkowca-wlasciwosci-i-wartosci-odzywcze-aa-jZSx-EoY6-xdNj.html

Foto: Pixabay