Sauna

Zdravý a správný pobyt v sauně

Oblíbená kratochvíle – saunování. Může mít na naše tělo blahodárné účinky. Může pomoci našemu psychickému stavu, pomáhá relaxovat, ale má i pozitivní účinky pro náš kardiovaskulární systém. Je zde však několik pravidel, které by měly být dodržovány, aby se pozitivní účinky ještě násobily.

Pravidla

Dodržujte následující pravidla a vaše saunování bude maximálně efektivní, co se zdraví týká. Nemělo by se chodit do sauny nalačno. Před vstupem raději něco snězte, avšak určitě se vyvarujte alkoholu a tabáku, ve formě cigaret či doutníků. Doba saunování je také velice důležitá. Maximální délka by se měla pohybovat někde u 15 minut. Poté je důležité zchlazení ve studené (ledové) vodě. Dobrým postupem po saunování a zchlazení je odpočinek v nějaké relaxační zóně či na vhodném místě. Tento proces (sauna – voda – relax) opakujte pak maximálně třikrát. Dalším pravidlem by mělo být saunovánín bez plavek a sezení na ručníku. Jde o hygienická opatření. Pozor na pálení kůže nebo bradavek. V takovém případě okamžitě saunu opusťte.

Správné dýchání

Důležitým pravidlem je pravidlo týkající se dýchání v sauně. Toto téma je velice důležité hlavně u finských saun. V takových saunách je lepší dýchat ústy namísto nosu. Dýchání nosem by mohlo vysušovat sliznici v této části těla a způsobovat mnoho nepříjemností jako je například bolení hlavy. Dále může v nose horký vzduch pálit a vaši výdrž pro setrvání v sauně to může omezit. Nevydržíte tedy v sauně tak dlouho, jak byste chtěli. Pálení ale můžete pocítit i při dýchání pusou. Pokud k tomu dojde, zakryjte si ústa rukou nebo nějakou textilií.

Účinek na cévy

Při zahřívání těla se periferní cévy rozšiřují. Lépe se tak prokrvuje kůže a orgány. Také dochází k rychlejšímu tepu a krevnímu oběhu. Po prudkém ochlazení se cévy naopak výrazně zúží. Při těchto procesech, pokud jsou správně aplikovány po sobě, dochází ke zpevnění a zkvalitnění vlastností cév. Stěny se zpevní a žilní tok se zlepší. Je však pravdou, že pokud jsou u vás již diagnostikována některá srdeční onemocnění nebo problémy, saunování se spíše vyhněte nebo k němu přistupujte velice opatrně.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

1 komentář

  1. Dana Odpovědět

    Dobrý den, před několika lety jsem chodila do sauny pravidelně, v posledních 3 letech občas 2-3 x týdně při pobytech na hotelu a nikdy žádný problém.
    Včera jsem navštívila sauna a dost mě pálily bradavky, hlavně při prvním saunování.
    Zde píšete – Pozor na pálení kůže nebo bradavek. V takovém případě okamžitě saunu opusťte. – prosím jaký je důvod – proč se někdy toto děje? Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *