Klimatizace

Zdravotní problémy z klimatizace

Na první pohled vypadá jako neškodná výhoda, především v horkých dnech. Může však způsobit i problémy, které mnohdy nebývají malé. Zvláště v případech, kdy není kvalitní nebo dobře nastavená.  Řeč je o klimatizaci a nejčastějších zdravotních problémech, které způsobuje.

Rýma

Čím je tepleji a v obchodních domech nebo v autě klimatizace, tím snadněji nastydnete.  Při teplotním šoku dostane vaše imunita pořádně zabrat a viry mají šanci se udržet ve vyschlé nosní sliznici. Akutní virovou rýmu provází vodnatý výtok z nosu. Pokud se virové onemocnění změní v bakteriální, začne se ucpávat Eustachova trubice, vyrovnávající tlak ve středním uchu. V nejhorším případě může přejít až v zánět dutin. Na rýmu je dobrý sprej nebo kapky, které zvlhčují sliznici a zabraňují jejímu otoku.  Hodně pijte, nejlépe teplé nápoje a zvyšte příjem vitamínu C. Pokud se stav do týdne nezlepší, navštivte lékaře.

Angína z klimatizace

Proč se nám podaří se nachladit i v létě?  Odpovědí je zmrzlina, ledové nápoje, mokré plavky i klimatizace. Výkyvy teplot jsou pro naši imunitu velkou zátěží, kterou nezvládne a dovolí bacilům navštívit náš organismus.  Z nachlazení se většinou dokážeme vyléčit svépomocí, ale co taková angína?  S tou už si musí poradit antibiotika.

Zhoršení alergií či syndrom suchých očí

Podle odborníků je klimatizace taky jednou z příčin zhoršení alergie. V uzavřeném prostoru mohou cirkulovat bakterie, prach i plísně zvláště tehdy, když není přístroj kvalitní a neobsahuje dostatečné filtry, které zachytávají miniaturní částice mechanického charakteru.  Proto pokud trpíte velkými alergiemi, raději se pobytu v malých chlazených prostorech vyhýbejte.  Lidé s alergií nebo ti, co často pracují u počítače nebo právě klimatizované místnosti, může trápit nedostatek slz a následkem toho syndrom suchých očí. Tento syndrom se projevuje pálením, štípáním, drážděním či zarudnutím očí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *