Zázvor

Zázvor: Co všechno dokáže léčit?

Zázvor byl už před tisíci lety používán v Číně k léčbě nejrůznějších nemocí jako např. nachlazení, špatné trávení, kosmetické problémy nebo problémy s vlasy. I dnes je hojně využíván léčiteli a odborníky.

Prevence rakoviny

Mezi hlavní léčebné vlastnosti zázvoru patří znecitlivující účinky. Zázvor tedy působí proti bolesti.  Éterické oleje zázvoru jsou silnými antioxidanty, které likvidují volné radikály, chrání před poškozováním zdravých buněk a brání vzniku zhoubného nádoru.  Na lačno vypitý zázvorový čaj má také příznivé účinky na trávící systém a pomáhá při žaludečních onemocnění.  Důležité však je nepřehnat dávkování.  Na 200 ml vody naprosto stačí 0,5 g nastrouhaného zázvoru.

Proti depresi

Zázvor zbavuje ospalosti, únavy i depresí. Zmíněný půl gram nastrouhaného čerstvého zázvoru nebo sušeného v nějaké tekutině vynahradí povzbuzující nápoje jako je káva či jiné energetické nápoje.  Kořen zázvoru totiž stimuluje činnost mozku a zlepšuje tak výkonnost a koncentraci. Pokud tedy máte období větší psychické zátěže, vyplatí se zázvor zařadit do každodenního jídelníčku.

Zázvorový nálev

Zázvor se také pyšní antibakteriálními účinky. Působí protizánětlivě a dokonce snižuje i hladinu cholesterolu.  Celkově má kladné účinky na obranyschopnost a odolnost organismus, posiluje tak naši imunitu. A už lékaři ve Staré Číně doporučovali pravidelně pít nálev z kořene zázvoru. Takový nálev by neměl být připravován spolu s alkoholem. Nejlepší je zázvorová voda. Do litru vody přidat 3 lžičky citrónové šťávy, 1 lžičku medu a tímto roztokem zalít nastrouhaný zázvor. Nádobu s tím to nálevem uzavřít a nechat přes noc stát. Dnešní lékaři navíc doporučují pít tento nápoj na lačno, když den 30 minut před snídaní. A to jako prevence nachlazení a jiných respiračních chorob.  Pravidelné pití tohoto zázvorového nápoje navíc pomáhá při sezóních alergiích.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *