Laboratoř

Víte jaká je vaše hladina homocysteinu?

Homocystein, látka, kterou si tělo samo vytváří a během látkové výměny v těle spolu s vitamíny rozkládá na další neškodné látky a ty naše tělo dále zpracovává.  Tuto látku si na rozdíl od krevního tlaku nebo cholesterolu hlídá málokdo, ale právě tato látka může ovlivnit spoustu věcí. Jakých?

Homocystein

K rozkládání homocysteinu napomáhá třeba vitamín B6 a B12 nebo třeba kyselina listová. V případě, že těchto látek v těle není dostatek, homocystein může začít hromadit a mohou vznikat zdravotní problémy. Homocystein je považován za nezávislý rizikový faktor a to kardiovaskulárních a cévních onemocnění.

Jak hladinu homocysteinu ovlivnit?

Už před padesáti lety zjistili lékaři, že u lidí s vysokou hladinou homocysteinu se v krvi daleko častěji vyskytuje trombóza.  Hladinu homcysteinu může ovlivnit dostatečný přísun již zmíněné kyseliny listové a vitamíny B12 a B6.  Tyto tělu prospěšné látky najdeme v zelenině jako např. v brokolici, listovém salátu nebo v pomerančích, banánech, hroznech a jahodách.  Rizikovou skupinou kvůli nižšímu přijmu vitaminů řady B jsou například vegetariáni nebo senioři.  Proto, abyste věděli, jak vaše hladina homocysteinu vypadá, je dobré si nechat hladinu homocysteinu změřit.  Ve chvíli,kdy známe svá rizika, můžeme je léčbou a dietou ovlivnit.

Prevence nemocí srdce

Rizikových faktorů,  které jsou spojeny s nemocemi srdce  nebo cévní mozkovou příhodou je spousta. Některé jsou ovlivnitelné jiné ne. Mezi ty neovlivnitelné patří genetika, věk nebo rodinná anamnéza.  Řada faktorů však ovlivnit lze.  Je to především zdravá strava a pohyb. Mezi další ovlivnitelné faktory patří také hodnota krevního tlaku a lipidový profil. Jednou za 2 roky byste si měli nechat vyšetřit hodnoty cholesterolu, jak toho špatného LDL, tak dobrého HDL. V neposlední řadě je třeba znát i hodnoty triacyglycerolů, které složí jako zdroj i sklad energie.

tereza.hubikova@seznam.cz'

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *