Závratě jako doprovod různých onemocnění. Jak se jich zbavit

Bolest hlavy

Pocit nestability, iluze pohybu okolí či točení hlavy – to jsou hlavní projevy závratí. Závratě samotné nepatří mezi onemocnění, často se vyskytují ale jako příznak některých chorob. Vyskytují se u lidí různého věku (30 % pacientů tvoří lidé nad 65 let). Za udržení rovnováhy zodpovídá vnitřní ucho, zrak a také receptory hlubokého cítění (jsou ve svalech, kloubech, šlachách a kůži). Pokud je některý z těchto orgánů narušen, může dojít k pocitu závratě.

Příčiny závratí

Příčin závratí může být celá spousta, nejčastěji se ale vyskytují při neurologických  ORL onemocnění. Často jsou ale příčinou poruchy normálního srdečního rytmu, příliš vysoký nebo naopak příliš nízký krevní tlaky, hypotyreóza či hypoglykémie. Někdy se závratě mohou vyskytnout také v případě jednorázového nervového podnětu (reakce na stres nebo smutnou zprávu). Pociťovat je ale mohou také lidé s neurózou, u kterých se pak projevují nejen závratě samotné, ale také přetrvávající bolesti v zátylku, pocit tlaku v krku, zvýšené pocení a další.

Bolest hlavyFoto: Pixabay

Léčba závratí

Protože existuje příliš mnoho příčin závratí, neexistuje ani jednoduchá či jednotná léčba, kterou by bylo možné použít při všech případech závratí. Mezi nejčastěji používané léky patří antihistaminika, betahistin, antagonisté vápníku, neuroleptika či homeopatické léky. Pomoci může návštěva lékaře, který může díky závrati objevit onemocnění, kvůli kterému se projevuje. Léčbou tohoto onemocnění zmizí také závratě.

Cvičení při závratích

Při léčbě závratí se používá kinezioterapie neboli léčebná gymnastika. Jakkoli to zní náročně, nejedná se o nic jiného, než sestavu jednoduchých cviků. Jejich sled vymýšlí specialista. Prováděním takového cvičení dochází nejen k podpoře správné činnosti pohybového aparátu, ale také k eliminaci poškození vestibulárního aparátu. Toto cvičení provádějí nejen pacienti trpícími závratěmi, ale také lidé s onemocněním, jako je Parkinsonova choroba či arteriální hypertenze.

Zdroj: https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/choroby-i-terapie/zawroty-glowy-w-jakich-chorobach-wystepuja-przyczyny-i-leczenie-2/

Náhledové foto: Pixabay