Jaterní dieta

Zásady jaterní diety

O co vlastně jde? Jaterní dieta je určena lidem při různých onemocněních jater. Tato dieta je aplikována například při mononukleóze a jiných nemocech. Kromě chorobami může být ale přechod na tuto dietu podmíněn i něčím jiným. Pokud nežijete příliš zdravě, můžete těmito stravovacími zásadami ulevit tomuto orgánu. Ať ji striktně dodržujete nebo si přeberete do života jen některé znaky jaterní diety.

Zásadní informace

Jak bylo již řečeno, primárně je dieta určena pro lidi s chronickými chorobami jater. Například postižení mononukleózou, hepatitidou či lidé s poruchami jater v důsledku alkoholismu znají toto stravování. A jaké jsou tedy zásady diety? Možná vám systém stravy bude připomínat žlučníkovou dietu. Jde o omezení tuků, hojná množství bílkovin, libového masa a mléčných výrobků. Vejce je možné konzumovat jen jedno za den. Mastit lze jen málo a pouze nepřepáleným máslem.

Co ano a co naopak ne

Vhodné potraviny pro jaterní zdravé tuky dietu jsou (například olivový olej), již zmíněné libové maso – kuřecí, králičí či rybí. Dále určitě zařaďte do jídelníčku jaterní diety drůbeží šunku a pečivo. Co je přímo žádoucí, je ovoce. To můžete jíst bez omezení a téměř všechny druhy. Ovoce dle libosti! Naopak to, co je nežádoucí během jaterní diety, jsou potraviny jako hranolky, sádlo nebo máslo. Tedy velmi tučné suroviny nebo tučně upravované jídla. Dále tučná masa typu kolen, bůčků a obecně vepřového masa. Mnoho koření či majonézy také není ideální.

Na co pamatovat

Hlavní principy diety jsou vám již nejspíš známé. Jaké jsou ale přesná pravidla? V první řadě určitě přiměřený a pravidelný přísun živin. Dále pravidelná velikost porcí (spíše menší) a při přípravě jídel nepřepalovat tuky. To se týká zejména postupů při grilování, smažení a pečení. Jako jste si již zvykli u obdobných, spíše ozdravných, dietách, nesmíte pít žádný alkohol. Tento striktně vyřčený postulát samozřejmě můžete čas od času obejít. Důležité ale je, aby se z alkoholu nestávala pravidelná položka na vašem jídelníčku. Při onemocněních jater je však důležité dodržovat pravidla do posledního puntíku. V těchto případech jde hlavně o vaše zdraví a o zdraví vašich jater.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

1 komentář

  1. vladka Odpovědět

    chci se zeptat muj syn uj 3mesic ma podle doktorky jaterni mononukleozu a příčinou je vir v krku.ma 16let važí co jsme zacali delat dietu 104kg,předtím mel 99kg.jeto divne a take proč se ma vyhybat pohybu rad jezdi na kole a vypada to ze bud emit cele prazdniny zkazene kdyz nic nesmi.je doma uz 3tyden.muze i chleba nebo jen bile pecivo.vubec nevim co mu furt davat.doktorka rekla dietu ale nic vic a ja jsem zmatena.je to kus chlapa a rad si poji a co ted.pochybuji ze ho uhlidam co ji.dekuji za radu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *