Zánět spojivek: Bolest a pálení, jak se toho lze zbavit?

zánět spojivel

Jakmile zaregistrujete oteklá víčka, zarudlé spojivky nebo nesnesitelné pálení či řezání v oku, ihned běžte za lékařem. Mnozí si myslí, že zánět spojivek je banální záležitost, ale opravdu tomu tak není. Pokaždé jde o jiný problém se stejným výsledkem. Léčbu je proto zaměřit přímo na původce problému.

Co je to zánět spojivek?

Jak již název napovídá, zánět spojivek je onemocnění, při kterém dochází ke zrudnutí oční spojivky. V důsledku podráždění a porušené funkce pro zvlhčení očí a obranné činnosti může dojít k různým projevům, jako je zarudnutí, otok, bolest a mučivé pálení. Zánět spojivek postihuje dospělé i mladé pacienty. Přestože ji řada lidí považuje za nedůležitou infekci, neměli byste ji podceňovat, protože neléčený zánět spojivek může způsobit řadu nepříjemných komplikací.

Jaké jsou příčiny pro vznik onemocnění?

Podráždění oka může mít řadu různých příčin, které se mění podle závažnosti. Nejčastěji se jedná o virové nebo bakteriální onemocnění, ale zánět spojivek může být způsoben i jinými proměnnými. Odborníci v tomto bodě rozeznávají mezi infekčními záněty, kde jsou původci viry, bakterie nebo paraziti, a neinfekčním záněty způsobeným neúnavným drážděním. Na vině může být i alergie. Kromě toho se zánět spojivek vytváří v důsledku chemického, fyzikálního nebo teplého dráždění, např. nečistoty, kouř, pobyt v prašném nebo suchém prostředí, chlad, vítr, UV záření nebo chemické postřiky mohou být příčinou vzniku potíží.

V každém případě mohou hrát roli i další složky, jako je únava, potíže se spánkem a namáhání očí v důsledku dlouhé soustředěné práce. Kromě toho si dávejte pozor na poškozené nebo znečištěné kontaktní čočky a udržujte si strategický odstup od jejich dlouhodobého nošení. V několika případech může být zánět spojivek spuštěn také užíváním léků nebo nevhodným líčením. Aby toho nebylo málo, zánět spojivek může být navíc důsledkem jiných onemocnění, jako je zánět vedlejších nosních dutin, syndrom suchého oka nebo jakékoli poškození oka. V každém případě může k zánětu spojivek přispět i chybné postavení očních víček a řas, nekorigovaná refrakční vada nebo jiné zdravotní problémy.

Jaká je nejvhodnější léčba?

zánět spojivel 2
Foto: pngegg

Pokud jde o zánět spojivek, pacienty obvykle nejvíce zajímá, jaká léčba zánětu spojivek existuje a od čeho si mají udržovat odstup. Berte ovšem v úvahu, že neexistuje žádné univerzální řešení vašeho problému. Po pravdě řečeno, léčba stále závisí na tom, co přesně způsobilo pacientův stav. Pokud volně prodejné přípravky nenabízejí pomoc, je nezbytné se obrátit na svého odborníka ohledně konkrétního postupu.

Zdroje info:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541034/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7431717/

Náhledové foto: Pixabay