Antikoncepční pilulka pro běžce? Souvisí to s estrogenem

Běh

Antikoncepční pilulka je způsob, jak zabránit nechtěnému početí. Umí toho ale mnohem více. S její pomocí se můžete zbavit akné nebo posouvat svůj menstruační cyklus podle potřeby. Co se ale příliš neví, je to, že díky antikoncepční pilulce se dají vylepšit i sportovní výsledky. A předcházet zraněním. Zejména mladých běžkyň. Studie, které byly provedeny, jsou zatím ještě málo průkazné a bude zapotřebí jejich doplnění.

Hladiny estrogenu se mění

V období menstruačního cyklu se mění hladiny estrogenu u žen. A to zejména u mladých dívek v období puberty. Ty mají dokonce 2,5 krát větší šanci než muži, že u nich dojde ke zranění. Důvodem je to, že kolísání estrogenu je spojeno s množstvím kolagenu a pevností vazu, který spojuje horní a spodní část kolena. Díky tomu tak jsou ohroženy zejména ty sportovkyně, které nadměrně namáhají právě kolena – běžkyně, fotbalistky, tenistky.

Běhat

Foto: Pexels

Antikoncepční pilulka riziko snižuje

Jak ale ukázaly studie, u sportovkyň, které užívají perorální antikoncepční pilulku, je riziko zranění v oblasti kolene sníženo o 18 %. Výsledky byly zaznamenány pouze v souvislosti s koleny, poranění kotníku či ramene se nebralo v potaz. Do studie bylo zařazeno více než dvacet tisíc žen ve věku od 15 do 20 let. Kolísání pohlavních steroidů se projevuje na výkonnosti žen, ale také mužů. Takže není divu, že byly zaznamenány takové výsledky.

Délka menstruačního cyklu hraje roli

Antikoncepční pilulka je prospěšná v tom, že stabilizuje délku ženského menstruačního cyklu na 28 dní. Zatímco bez pilulky se může délka období lišit z jedné ženy na druhou, ty co berou antikoncepci, mají právě 28 denní cyklus. Existují ale celkem tři typy perorální antikoncepce a každá se může lišit svým složením. A právě i druh antikoncepce může ovlivnit výkon při sportu a možnost zranění.

Zdroje info:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17595152/

https://www.womenshealthmag.com/health/a19937344/birth-control-knee-injury/

Foto: Pexels