Cibulové slupky nevyhazujte. Mohou se hodit při nachlazení

Cibule

Cibule je běžnou součástí českých pokrmů. Pokud jste dosud byly zvyklí cibulové slupky dávat do kompostu či vyhazovat, zpozorněte. Cibule vám může přinést spoustu zdravotních přínosů, pokud si z ní připravíte čaj. Navíc to má i další výhody – z cibule upotřebíte maximum. Prospěšné látky nejsou obsaženy jen v samotné dužině cibule, ale také v jejích slupkách a navíc nemají tu nepříjemnou cibulovou chuť. Pokud si ze slupek připravíte čaj, můžete se těšit také z jeho krásné barvy.

Zdravotní účinky cibule

Cibule je plná prospěšných látek, díky kterým ji využíváme zejména v období, kdy se o nás pokouší chřipka a nachlazení. Kromě toho ale může pomoci také u dalších zdravotních potíží. Tak například se používá u gynekologických problémů žen, na močové cesty, a dokonce i při neplodnosti u mužů. Kromě toho pomáhá při detoxikaci organismu, onemocnění horních cest dýchacích i zánětech v ústech.

Cibule

Foto: Pexels

Cibulové slupky a jiné

Z cibulových slupek si můžete připravit čaj, do kterého můžete přidat další bylinky pro lepší chuť a další zdravotní přínosy. Jednotlivé bylinky totiž mohou poskytnout další zdravotní výhody, například:

  • Meduňka – pro uklidnění a lepší spánek.
  • Levandule – proti stresu, podpora trávení.
  • Mateřídouška – antibakteriální účinky, proti dráždivému kašli či zahlenění.
  • Tymián – protizánětlivé a antiseptické účinky, proti nadýmání.
  • Majoránka – podpora trávení, proti nadýmání.

Příprava čaje z cibulových slupek

Slupky ze tří cibulí (a případně i snítku jiné bylinky) vložte do 500 ml vodu. Přiveďte k varu a odstavte. Přikryté nechte louhovat minimálně 15 minut. Čaj můžete vypít, inhalovat, použít jako kloktadlo. Připravit si můžete také tinkturu – slupky se snažte rozdrtit na co nejmenší kousky a zalijte je minimálně 50 % alkoholem (vodka, slivovice, rum, whisky, apod.). Zavřete a uložte na tmavém místě po dobu asi čtyř týdnů. Čas od času protřepejte, aby se prospěšné látky lépe uvolnily. Vzhledem k obsahu alkoholu podáváme jen lidem, kteří alkohol smí (tedy ne děti či těhotné ženy apod.). Užívá se 20 kapek dvakrát denně při nachlazení a rýmě.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zdravi/cibule-slupky-caj-ucinky-30000624.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4597809/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12410539/

https://www.mdpi.com/2071-1050/14/19/11958

Foto: Pexels