Dieta podle krevních skupin

Záložní nemocnice nemá oporu v legislativě, aktivovat ji může jen opravdu nouzový stav. A ten zatím není

O tom, že na brněnském výstavišti vyrůstá záložní covidová nemocnice se mluví už řadu dní. Proč však stále není v provozu, a to i přes to, že nás média opakovaně utvrzují v tom, že až pětinu nemocničních lůžek na koronavirových odděleních zabírají lidé ze sociálních důvodů? Tedy ti, kteří je de facto vůbec nepotřebují?

Problém je takový, že se vždycky někde jedno nebo dvě místečka najde. Takže pro aktivování záložní nemocnice není důvod. Bohužel za to opět může naše legislativa.

Mezinárodní právo na nouzová epidemiologická opatření myslí, to české nikoli

V našich zákonech je zakotveno ledacos – od přírodních katastrof až po válečný stav. Ale nouzový stav kvůli pandemii? Tak ten zcela jasně chybí. A právě s tím se pere i záložní covidová nemocnice na brněnském výstavišti. Vše je již připraveno, lůžka obsazena, dobrovolníci i personál zajištěni. Tak proč se všechno ne a ne rozjet?

Léky

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Odpovědná místa totiž mohou pokyn k jejímu otevření udělit až v chvíli, kdy nebude v Jihomoravském kraji ani jedno jediné volné místo na příslušném nemocničním oddělením. Do té doby mají zkrátka všichni smůlu. Smutné, ale je to tak.

Proč vlastně shánět personál do záložní nemocnice?

Neměl by raději soustředit své síly v nějaké stávající? Ano, i to je otázka do pranice. Problém je však jinde – v kapacitách lůžek. Ve chvíli, kdy ta nejžádanější na JIP či specializovaných odděleních zabírají covid pozitivní pacienti, kteří ve skutečnosti už tak náročnou péči ani nepotřebují, je rozhodně něco špatně.

Ukázalo se to třeba i v italském Bergamu. Systém může zkolabovat doslova ze dne na den a pokud nedokážeme rychle uvolňovat lůžka pro potřebné (samozřejmě nikoli za cenu odpojování přístrojů nebo např. věkové hranice pro zavedení ventilátoru – s obojím bylo možné se v minulých měsících ve světě setkat), neustojíme to.

Oddělení pro covid pozitivní, ale méně vážné případy, které jednoduše nemají kam jít (protože např. v pečovatelských domech je jednoduše s pozitivním nálezem zpět nevezmou), je tedy rozhodně potřeba. Navíc má to brněnské přislíbenou i pomoc třeba od Emergency Medical Team v rámci WHO. Pro kapacity tedy má rozhodně kam sáhnout.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *