akné

Základní informace o akné

Akné, nejčastější porucha kůže, vzniká v případě, že dochází k nadměrné tvorbě mazu v důsledku hormonálních změn a vlivů. Akné není pouze doménou dospívajících, ale týká se i dospělých. V dospělosti akné trpí především ženy, které postihuje často po třicátém roce. Akné je do jisté míry dědičné. Vzniku akné zabráníte stěží. Nicméně důkladnou a pravidelnou péčí o pleť s použitím vhodné kosmetiky na akné se ho můžete buď zbavit, nebo ho alespoň částečně zmírnit. Co byste měli vědět o akné?

Vznik akné

Akné vzniká, pokud je zvýšená činnost mazových žláz, která se projevuje zvýšenou tvorbou mazu, který ucpe vývod žláz. Tímto způsobem se vytvoří tzv. rohovinová zátka a ta následně maz nepustí ven. Tlak mazu současně se zvýšeným množstvím bakterií vyvolají zánět. Ten se na kůži projeví jako zánětlivá reakce. Při akné se mohou na obličeji, šíji, hrudníku nebo na zádech vyskytnout černé tečky, puchýřky či zarudlé skvrny. Je dobré začít akné léčit již v počátečním stádiu, protože při jeho těžké formě mohou vznikat hluboké jizvy po akné, které jsou velmi těžce odstranitelné.

Příčiny a příznaky akné

Příčinou akné je u žen a dívek hormonální nerovnováha v době menstruace, tedy těsně před ní. V těhotenství naopak u mnoha žen dochází ke zlepšení či ústupu. V prvním trimestru mohou některé ženy pozorovat zhoršení, které následně ustoupí. Mezi další příčiny patří bakteriální infekce, dlouhodobé užívání některých léků a používání nevhodné kosmetiky. Akné se začíná objevovat v pubertě na nose, čele a tvářích. Vyskytnout se může v lehké formě, kdy se tvoří jednotlivé komedony, nebo ve formě těžké s početními uzavřenými komedony, kdy je léčba náročnější.

Léčba akné

Jak se zbavit akné zajímá většinu z vás, kteří trpí touto poruchou kůže. Pokud trpíte mírnou formou akné, je možné ho léčit pomocí volně prodejných přípravků. Při závažnější formě akné doporučujeme navštívit dermatologa. Návštěvu v žádném případě neodkládejte, protože při včasné léčbě můžete předejít nejhorším následkům akné, což jsou nepěkné jizvy. K odstranění jizev se používá buď laser, nebo chemický peeling. Léčba akné může být lokální. Ta spočívá v podávání antibiotik, retinoidu, benzyl peroxidu nebo také kyseliny azelainové na postižená místa. Někdy se podávají přímo antibiotika v tabletách. U dívek, pokud se předpokládá, že akné souvisí s hormonálními změnami, se může léčit hormonální antikoncepcí.

Tak malé, a už má vyrážku? Druhý den po porodu se někdy objeví vyrážka (drobné červené kruhovité skvrnky velikosti čočky se zažloutlou čepičkou na vrcholu). Jedná se o tzv. novorozenecké akné. Objevuje se nejčastěji v obličeji a v místech zapářky, kde se oblečení otírá o kůži. Zmizet by měla poměrně rychle, ale může trvat i týden. Nemusíte se obávat, léčba není nutná.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *