Vyvolávání porodů – kdy je to potřeba a jaká jsou rizika?

vynucený porod

Říká se, že porod, který se obvykle odehrává mezi 38. a 42. týdnem těhotenství, rozhoduje dítě, nikoli matka. Několik dětí se každopádně nenarodí nijak výjimečně rychle, a tak svůj pobyt v bezpečí matčina lůna protáhnou. V případě, že zdravá žena přenáší pouze několik dní, není důvod k obavám. V každém případě, pokud k porodu nedojde do 42. týdne nebo pokud se vyskytnou komplikace, je nutné jej vyvolat!

Je 42. týden těhotenství a miminko se stále nechce narodit? Lékař vám pravděpodobně doporučí umělé vyvolání porodu. Ať je to jakkoli, překročení data porodu nemusí být jediným důvodem pro přijetí. Tato metoda je zkrátka a dobře na řadě, když:

  •       v případě, že došlo k odstranění plodové vody matky, nedošlo ke kontrakcím, jinak hrozí infekce
  •       žena přenáší déle než týden
  •       komplikace, které se vyskytly v průběhu těhotenství
  •       embryo má vyšší hmotnost

Proč je přenášení dítěte tolik nebezpečné?

Po 42. týdnu těhotenství začíná placenta, která vyživuje dítě, mimořádně rychle stárnout. Placenta má omezenou životnost a v případě, že přestane fungovat, může ohrozit dítě. A přenášené děti jsou ohroženy vysokou porodní hmotností a souvisejícími komplikacemi. Proto jsou ohroženy zejména děti matek s těhotenskou cukrovkou, které mají většinou vyšší porodní hmotnost.

Většina lékařů se shoduje na tom, že těhotenství po termínu je nebezpečné. Řada z nich se proto přiklání k ukončení porodu. Jiní volí vyčkávací strategii. Sledují matku a pečlivě kontrolují stav plodu a práci placenty. Od nástupu 42. týdne se však musí provést umělé vyvolání porodu.

Jak se porod vyvolává?

  •       Hamiltonův hmat
  •       protržení vaku plodových blan
  •       prostaglandin

Jaká rizika představuje umělé vyvolání porodu?

vynucený porod 2
Foto: Pixabay

Přestože je umělé vyvolávání porodu tu a tam skutečně nezbytné, stále se jedná o zásah do přirozených pochodů organismu, který je spojen s určitými riziky. Dítě, které není připraveno na nástup do porodních cest, se zde může zaseknout. A kontrakce mohou být výrazně silnější. Existuje také riziko, že se dítě může dostat do problematické polohy, což se řeší kleštěmi nebo císařským řezem.

Pokud je porod vyvolán z důvodu překročení stanoveného termínu, může se stát, že dítě nebude dostatečně vyvinuté. Není možné přesně stanovit termín porodu a některé děti potřebují k vývinu více času. Dítě, které se takto narodí zbrkle, je ohroženo novorozeneckou žloutenkou, nedostatečnou imunitou nebo neurologickými problémy.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8363560/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6823899/

Náhledové foto: Pixabay