Vlasy nepotřebují šampon. Mýt se dají i bez chemikálií

Lupy

Mýt si vlasy šamponem je pro nás natolik zažité, že nad tím někteří ani nepřemýšlejí. V současné době ale začíná být mnohem populárnější mytí vlasů bez použití chemikálií, které se nachází v šamponech. Tato metoda se nazývá No Poo, což je zkratka No Shampoo. Vlasy si myjete, ale jiným způsobem. Spousta lidí si dokonce chválí jejich lepší kvalitu i vzhled. Jak tedy tato metoda vypadá v praxi?

Vlasy bez šamponu

Když máme problém s mastnými vlasy, obvykle si koupíme šampon proti mastným vlasům. Ten ale může vlasy vysušovat, protože odstraňuje nejenom přebytečný maz. Na to zareagují mazové žlázy zvýšenou produkcí mazu, takže vlasy jsou ještě mastnější. Stejně tak to může být s lámavými a slabými vlasy. Šampony jsou zkrátka drsnými prostředky, které mohou vlasy ničit a způsobovat celou řadu potíží. A to nejenom s vlasy ale také s pokožkou hlavy. Variantou mohou být přírodní šampony nebo právě No Poo metoda.

Vlasy

Foto: Pexels

Výhody No Poo metody

Hlavními důvody, proč lidé následují tuto metodu, jsou tyto:

  • celkové posílení vlasů (vlasy jsou silnější a zdravější),
  • snížení odpadu (z plastových lahví),
  • nižší náklady na péči o vlasy,
  • vhodná pro každého,
  • zajištěna správná hydratace vlasů, navíc nedochází k jejich vysušování chemikáliemi,
  • méně častější potřeba mytí vlasů.

Co na vlasy místo šamponu

Často se používají jiné prostředky, jako je jedlá soda (1 lžička jedlé sody se rozmíchá ve 250 ml destilované vody), jablečný ocet a další. Principem metody No Poo je to, že pokožka hlavy přirozeně obsahuje maz, který vyživuje vlasy. Šamponem odstraňujeme nejenom špínu, pot, ale právě také maz, který je ve skutečnosti prospěšný. S jeho odstraněním vznikají problémy s vysušenou pokožkou hlavy (lupy) nebo naopak nadbytečnou produkcí mazu. S metodou No Poo se vlasy čistí jinak, takže přirozený maz na pokožce hlavy zůstává.

Nevýhody No Poo metody

Zprvu nemusí být lidé spokojení se vzhledem svých vlasů a také s jejich strukturou. Vlasy nemusí být jemné na dotek a na pohled zase budou vypadat mastné. To je jen prvotní problém. Stačí vytrvat a vaše pokožka hlavy se dá brzy do pořádku.

Vlasy podle No Poo metody

Existuje několik různých přístupů k této metodě. Někteří lidé si myjí vlasy prostě jen vodou. Jiní používají jablečný ocet zředěný s vodou. Jiní myjí vodou a jednou či dvakrát týdně přidají jablečný ocet. Někdo používá pouze kondicionér, který má usnadnit rozčesávání a hydratovat. Pro začátečníky je vhodné k běžnému mytí používat marocký jíl: dvě až tři lžíce jílu smíchejte s 200 ml vody a nanesete na mokré vlasy. Vmasírujte i do pokožky hlavy a nechte 5 minut působit. Poté smyjte vodou. Následně je vhodné použít ještě kyselý oplach (v láhvi s rozprašovačem), abychom vyrovnali zásadité pH jílu.

Zdroje info:

https://www.consumerreports.org/health/personal-care/no-poo-hair-care-a3112258874/

https://www.netoxickadomacnost.cz/Metoda-No-Poo-b5088.htm

Foto: Pexels