Jaké výhody může ženám přinést nitroděložní tělísko?

nitroděložní tělísko

Tělísko je jednou z nejspolehlivějších profylaktických metod, ale u žen zatím nemá velkou oblibu. A to především proto, že klienty v minulosti provázelo mnoho zdravotních komplikací. V dnešní době je metoda na mnohem vyšší úrovni a zdravotní rizika jsou téměř nulová. Ve srovnání s pilulkami disponuje i výhodami. Mimo jiné je pravda, že jsou dostupné hormonální i nehormonální verze.

Nitroděložní tělísko

Jeho velikost je jen několik centimetrů a je zpravidla ve tvaru T, ale jsou k dispozici i kruhové formy. Nejčastěji se skládá z plastu a cenných kovů. Jak název napovídá, tělíska jsou zavedena do dělohy, kde zabraňují vstupu spermatu a oplodnění vajíčka. Podle gynekologů je to jedna z nejlepších antikoncepcí, která je srovnatelná se sterilizací. Ale v případě, že se žena rozhodne otěhotnět, může být tělísko kdykoli vyňato a plodnost bude brzy obnovena.

Hormonální

Hormonální tělísko obsahuje malé množství hormonu, který zabraňuje průchodu spermií přes děložní hrdlo do dělohy zvýšením vazkosti hlenu. Tělísko v tomto bodě funguje jako cizí těleso, kolem kterého se hromadí bílé krvinky. Ty zaútočí na spermie. Vylučovaný hormon zabraňuje vývoji endometria, takže dochází jen k malému krvácení nebo dokonce k jeho úplné absenci.

Nehormonální

Nehormonální tělíska mají rozmanité tvary, ale opět převažují ty ve tvaru T. V tomto případě rovněž tělísko v děloze působí jako cizí předmět. Tento účinek zlepšují vzácné kovy.

Pro koho je tělísko vhodné?

Donedávna byl tento druh antikoncepce rozumný jen pro ženy po porodu, v současnosti jej mohou používat i ženy, které ještě neotěhotněly. Nitroděložní antikoncepce je vhodný zejména pro ženy, které nechtějí polykat pilulky.

Druhy antikoncepce
Foto: Pexels

Výhody tělíska

Největší výhodou nitroděložní antikoncepce je, že žena nemusí přemýšlet o jejím obvyklém užívání. Tělíska fungují několik let. Na druhou stranu, v případě, že se žena rozhodne otěhotnět, je možné jeho okamžité odstranění. Obrovskou výhodou je jeho kvalita, kterou má především hormonální verze. Ta nehormonální je naopak vhodnou volbou pro ženy, které hormonální antikoncepci z několika důvodů nesmí užívat.

Nevýhody tělíska

Zatímco tělíska obsahující hormony snižují koncentraci menstruačního krvácení, tělíska obsahující kovy krvácení naopak prodlužují. Navíc je mnohem silnější. Další nevýhodou je, že při odstranění tělíska z dělohy může dojít k poranění a někdy může i vypadnout. Nehormonální tělíska neubrání ženu před nádory a cystami vaječníků, záněty rodidel a mimoděložním těhotenstvím.

Zdroje info: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35268060/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16116565/

Náhledové foto: Wikimedia commons, Sarahmirk, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mirena_IUD.jpg#/media/File:Mirena_IUD.jpg