Víte, co jsou to moruše a jaká je její prospěšnost?

Moruše

Znáte morušovník? Přehlížený druh ovocného stromu, který produkuje báječné a výjimečně zdravé moruše. Plod, který je skvělý pro výrobu džemu, sirupu nebo vína. Moruše byly v minulosti běžně rostoucími stromy. Kvůli mimořádné události, která ovlivnila trh s hedvábím, byly časem stromy vykáceny a na moruše se úplně zapomnělo. Nyní se vracejí zpět do oběhu…

Nechejte plody co nejvíce dozrát

Moruše je ovoce o velikosti odhadem 3 centimetrů, které svým tvarem a způsobem využití mnoha lidem připomínají ostružiny nebo maliny. V každém případě chutnají šťavnatěji a jsou sladší. Budete moci kompotovat, zamrazit a sušit bílé, tmavé a rudé moruše. Jsou výjimečnou surovinou do koláčů, jogurtů a smoothies a budete je moci využít k vytvoření lahodného vína, cideru, sirupu a džemu, který nejlépe chutná s rohlíkem a máslem.

Vypěstujte si ovoce, které je velmi zdravé

Moruše jsou velmi chutné, a především zdravé! Posilují imunitu, kontrolují hladinu cukru v krvi, snižují vysoký krevní tlak, urychlují krve tvorbu a nabízejí pomoc v boji s angínou. Morušová šťáva zklidňuje kašel, snižuje horečku a je lékem na bolest v krku. Před usnutím příjemně zklidňují organismus, uvolňují stres a pomáhají usnout.

Na starší morušovníky můžete narazit ve volné přírodě, jinak si jej můžete vypěstovat ve své zahradě. V každém případě při její výsadbě věnujte pozornost několika pravidlům!

Moruše 2
Foto: Pixabay

Pozor na umístění morušovníku

Morušovníku se mimořádně dobře daří v teplých vinařských oblastech, kde je běžná roční teplota přes 8 stupňů Celsia. V každém případě přežije i v chladnějších oblastech. Strom nesnáší vysokou vlhkost půdy a je důležité mu zajistit dostatek prostoru. Moruše nesnese kořeny jiných stromů. Moruše jsou výjimečně houževnaté stromy, které se mohou dožít i několika stovek let. Takže, když vybíráte místo, vyberte takové, kde vám nebude překážet. V dospělosti může dosahovat až 15 metrů.

Na první plody se můžete těšit cca za tři roky. V každém případě s větší úrodou můžete počítat za několik let, kdy jeden strom je schopen dodat až 100 kilogramů moruší, které mohou na vašem pozemku udělat pořádný nepořádek. Barva, kterou je obtížné smýt, může lehce přebarvit dům a vaše auto.

Zdroje info: pestujeme.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5981255/

Náhledové foto: Pixabay