Vitamin D: Proč ho potřebujete a jak ho získat v dostatečném množství?

ovoce

Vitamin D hraje klíčovou roli v udržování zdravých kostí, svalů a posilování imunitního systému. Spousta lidí ho však nemá dostatek. Jaké potraviny jíst, abyste ho tělu dodali dostatečné množství? Co vám hrozí, pokud to nebudete dělat? Existují nějaká rizika v případě nadměrného příjmu?

Vitamin D, respektive vitamin D3, D2 i D1, tedy ve všech svých formách, je nezbytný pro fungování našeho těla. Zvyšuje koncentraci vápníku a fosforu v krvi, čímž udržuje silné kosti, svaly a zajišťuje funkčnost nervové soustavy. Navíc se podílí na regulaci hormonů a aktivuje buňky imunitního systému.

Z čeho se dá přijímat v potravě?

Na vitamin D jsou bohaté mastné ryby (sledě, sardinky, losos, makrela), některé houby (smrži, lišky), mléčné výrobky obohacené o vitamin D, vaječný žloutek, hořká čokoláda, snídaňové cereálie obohacené o vitamin D, máslo a margarín, játra a v menší míře maso. Podle odborníků byste pro příjem dostatečného množství vitaminu D měli jíst ryby dvakrát týdně, což v Česku není zrovna běžné.

Dobrá zpráva je, že tělo si dokáže vitamin D také samo vytvářet, pokud pobýváte na sluníčku. Musí však jít o pobyt v délce 15-20 minut a musíte mít odhalenou kůži. Jestliže jste se natřeli opalovacím krémem, fungovat to nebude, tělo si vitamin D nevytvoří.

Jaká jsou zdravotní rizika spojená s nedostatkem vitaminu D?

Hrozí větší náchylnost ke zlomeninám, u dětí špatný vývoj kostry a deformity, někdy vede nedostatek vitaminu D k anémii. U starších lidí je při nedostatku vitaminu D běžná osteoporóza.

Naopak při přebytku vitaminu D hrozí bolesti hlavy, nevolnosti, zvracení, úbytek hmotnosti a únava. Budete-li tedy užívat doplňky stravy, jako je například vit D3 v oleji, vždy dodržujte doporučené dávkování. Vitamin D lze suplementovat taktéž formou tablet. Doplňovat byste ho měli zejména v zimních měsících, kdy v našich zeměpisných šířkách není dostatek slunečního záření.

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.