Velké množství bílkovin a zdraví ledvin: jak spolu souvisí

Ryby

Spousta lidí má strach, že když budou konzumovat velké množství bílkovin, může to ovlivnit zdraví ledvin. Jedná se o poměrně rozšířený mýtus, který ale nemá vědecký základ. Bílkoviny je možné přijímat zejména z masa, dalšími zdroji jsou ale také rostliny, jako například luštěniny, některá semínka či zelenina. Bílkoviny potřebujeme pro správnou tvorbu hormonů, enzymů, tkání, růst nehtů vlasů a zdravé kosti. Bílkoviny jsou obsaženy téměř ve všech částech lidského těla, a proto jich potřebujeme opravdu hodně.

Bílkoviny jsou zdraví prospěšné

Bílkoviny jsou důležité pro lidské zdraví. Naše tělo je potřebuje v tak velkém množství, že je těžké to s nimi přehnat. Některé zdroje sice uvádí, že nadměrná konzumace bílkovin může vést k zažívacím obtížím. Avšak zkonzumovat toto množství je vysoce nepravděpodobné. Zatímco nenajdete žádnou věrohodnou studii, která by uváděla nebezpečí spojené s konzumací bílkovin, těch, které uvádí opak (čili přínos bílkovin) je celá spousta.

Smažení

Foto: Pixabay

Zdraví ledvin je ohroženo jinými faktory

Konzumace bílkovin tedy NEVEDE ke zhoršení stavu ledvin. Pokud sníme bílkoviny ve větším množství, může vniknout oxidační stres způsobený zvýšenými hladinami inzulínu a glukózy v krvi v ledvinách a také poškozením kapilár v důsledku vysokých hladin glukózy v krvi. A právě množství cukrů a rafinovaných cukrů patří mezi ty faktory, které mohou ohrozit zdraví ledvin. Přitom v těle nemají žádnou funkci. Proto je vhodné jejich množství omezit.

Zdroje bílkovin

Mezi nejbohatší zdroje bílkovin patří maso: hovězí, drůbeží, vepřové, ale také ryby a mořské plody. Hodně bílkovin je obsaženo také v mléčných výrobcích, jako je například řecký jogurt nebo tvaroh. Také vaječný bílek je zdrojem bílkovin. Pokud se chcete vyhnout živočišným produktům, můžete bílkoviny konzumovat také z rostlinných zdrojů: luštěniny, tofu, sójové výrobky, chia semínka a další.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7460905/

https://www.healthshots.com/healthy-eating/nutrition/eating-a-high-protein-diet-damage-your-kidneys-myth-or-fact/

Foto: Pixabay