Vědci podrobně popsali výživu, která snižuje riziko demence. Měl by ji jíst každý, zejména v určitém věku

Demence

Demence je často spojena s Alzheimerovou chorobou. Tyto dvě formy mají společnou část. Projevuje se zapomněnlivostí, špatnou orientací a myšlení nefunguje tak, jak dříve fungovalo.

Obecně se v tomto okamžiku snižuje kognitivní činnost. Je to určitě nemoc, která by neměla být považována za zanedbatelnou. Pokud máte demenci v rodině, nebo v případě, že jste z ní zmateni, nebo s ní potřebujete bojovat preventivně, pokuste se s ní bojovat kromě přípravy mozku, i cvičením a výživou, která úzce souvisejí se snížením rizika infekce.

Zelenina, která může pomoci

Výzkumníci odhalili, že obecně ty potraviny, které jsou místní jsou považovány za zdravé, nabízejí pomoc udržet srdeční činnost a posílit práci mozku by měly být zahrnuty do jídelníčku. Mezi nejčastěji navrhovanými potravinami je růžičková zelenina, jejíž bohaté složení podporuje kognitivní zdraví v nemalé míře. U této výživy však nezůstaneme dlouho. Byly zkoumány i další potraviny, které toto riziko snižují.

Patří mezi ně potraviny s vysokým obsahem vitaminu E a omega-3 mastných kyselin. Tímto způsobem byste do svého jídelníčku neměli zařazovat pouze kapustu, ale také rajčata, zelenou zeleninu, ryby, ořechy a ovoce. Ani u toho se nezastavíme. Mezi další potraviny, které mají schopnost snižovat hladinu homocysteinu, patří ty, které obsahují vitamin B. Často se jedná zejména o zelenou papriku, květák a červené zelí.

Nejenom zelenina, ale navíc bylinky a příchutě mohou pomoci

Šalvěj, kmín a skořice, jsou nejvíce pozoruhodné při snižování zánětů v těle. Podporují činnost mozku, a předcházejí tak kognitivnímu postižení a Alzheimerově chorobě. Četní odborníci se shodují na tom, že konzumace čerstvé zeleniny, zdravých tuků, vlákniny, zeleniny a kvalitního masa, dělá pokroky s pamětí a můžete se tak vyhnout demenci.

Zelenina
Zdroj: Pixabay

Jednoduše řečeno, proti demenci je dobré zařadit do svého jídelníčku výše zmíněné, připravit si mozek, mít dostatek práce v rámci čerstvého vzduchu a vaše riziko se sníží až o polovinu. Dá se také říci, že potraviny, které jsou skvělé pro vaše srdce, jsou příliš skvělé pro váš mozek. Udržujte své zdraví v kondici, nekuřte a nepijte alkohol. V devadesáti letech skutečně nemusíte mít demenci.

Zdroje info: ireceptar.cz, prozeny.cz

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30367-6/fulltext

Náhledové foto: Pixabay