Vbočený palec: Estetická vada, kterou si ženy způsobují samy

Halux

V dnešní době si stále více lidí stěžuje na bolest v nohou. Co však dělat, abyste se mu vyhnuli? Lidé mají spoustu potíží, pokud jde o jejich nohy. Jedním z nich jsou halluxy, což jsou vbočené palce. Částečně jde typicky o vrozenou vadu, ale může k ní dojít i kvůli špatnému typu obuvi. Vbočené palce není radno přehlížet a je dobré je začít řešit s doktorem zavčas…

Šikmé postavení prstů lze získat z genů

Náš palec se často kroutí proti ostatním prstům a na vnější straně palce se vytvoří hrbol, který se postupně stává mimořádně bolestivým a nepříjemným, protože se vám špatně nasoukává do běžných bot. Deformace se horší a horší, pokud není včas ošetřena. Tímto způsobem se přední část nohy nevejde do boty, noha se poškodí a obrovský bolestivý palec je často zrudlý a může otékat. Příčinou vzniků halluxů může být i dědičnost. Někdy však ke vzniku onemocnění přispívá sám pacient svou váhou a nevhodnou obuví, kterou denně nosí.

Většinou se jedná o ženy, které denně nosí vysoké podpatky a musí do nich vtlačit prsty, které jsou až moc blízko u sebe, nemají prostor pro pohyb a deformují se. Tento problém nevznikne ze dne na den, ale může trvat pár let, ale následně začne dávat o sobě hodně bolestivě vědět. Ať tak či onak, pokud na tento problém přijdete včas, je velká šance, že se projevy nemoci jednoduše zmírní a vzácně i vyhojí.

Prsty na nohou
Foto: Pixabay

Výběr správné obuvi je zásadní

Zvolte boty z jemné tkaniny se širokými, stabilními podpatky, které by neměly být vyšší než 3 cm. Přední část obuvi by měla být široká, aby umožňovala pohyb prstů. Budete si moci navíc sami nabídnout v rámci vhodného cvičení, které budete moci provádět několikrát denně. Jsou jednoduché a zvládnete je během rána, když vstanete z postele.

Posilováním prstů posílíte i svaly a šlachy a časem dosáhnete rovnějších palců. Budete moci navíc využívat speciálně vytvořené vložky do bot, které zabrání vzniku vbočených palců, protože rozptylují zátěž rovnoměrně. Gelové nebo silikonové meziprstní korektory mohou být vloženy mezi prsty, a tak zabrání překrývání prstů!

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK553092/,

Náhledové foto: Pixabay