Divizna poskytuje spoustu léčivých účinků zdarma. Usušte si ji!

Divizna

Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) je majestátní rostlina, která je typická svou výškou a žlutými květy. Ty produkuje v létě. Neměli bychom ale sbírat pouze její květy, ale také listy či dokonce kořeny. Všechny tyto části se dají nasušit a použít ke zdravotním účelům. Vzhledem k tomu, že její příznivé účinky mohou být zničeny herbicidy nebo látkami znečišťujícími životní prostředí (auta), sbíráme diviznu ve volné přírodě nebo si ji můžeme vypěstovat na zahradě.

Divizna a její růst

To, že je divizna dvouletá rostlina v podstatě znamená to, že první rok vyrostou pouze bazální listy, čili bazální růžice. Z ní se teprve druhý rok vytváří dlouhý stonek, jehož konec je zakončen květním klasem. Předtím, než se objeví typické pěticípé žluté květy, je tento klas pokryt zelenými pupeny. Listy jsou měkké, ale pokryté chloupky, takže na dotyk mohou být nepříjemné. Až z nich budeme připravovat nálev (či jiný produkt), scedíme ho raději přes bavlněnou látku, která chloupky zachytí.

Divizna

Foto: Pexels

Sběr květů

Jak již víme, květy můžeme sbírat na dvouleté rostlině. Protože se otevírají postupně, budeme je postupně také sbírat. To znamená, že každý den nebo jednou za dva dny rostlinu zkontrolujeme a rozevřené květy odebereme. Vždy na rostlině několik otevřených květů nechte, nalákáte opylovače a navíc můžete rostliny nechat zahájit růstový cyklus příští rok. Květy sušíme rozprostřené v jedné vrstvě na sítu nebo na papírovém ručníku. Skladujeme v papírovém sáčku či neprůhledné nádobě ve tmě a suchu.

Sběr listů

Listy je možné sklízet kdykoli v průběhu vegetačního období, to znamená již v prvním roce. Kdykoli jindy – včetně období květu – je to ale stále ještě možné. Sbírejte listy co nejkrásnější a nejzdravější. Neměli by být zvadlé, napadené nebo nahnědlé. Kvůli velikosti je dobré listy nakrájet na menší kousky. Sušení bude rychlejší a minimalizujete riziko napadení plísní. Můžete též použít sušičku, nastavte ji na 35 °C.

Sběr kořenů

Vyrýt můžete také kořeny. Omyjte je od zeminy a nakrájejte na tenké plátky. Sušte je v sušičce na 35 °C.

Zdroje info:

https://unrulygardening.com/growing-foraging-mullein/

https://www.gardenguides.com/91424-dry-mullein-leaves.html

https://nc3rs.org.uk/3rs-resources/wildlife-research

Foto: Pexels