Ucpaný nos? Sáhněte po lécích z přírody, které zaručeně pomohou

Zadní rýma

Ucpaný nos je nepříjemný. Pootevřená ústa, tlak v dutinách a bolesti hlavy. Spousta z nás se obrací na volně dostupné spreje do nosu, která přináší úlevu. Mohou ale mít také celou řadu vedlejších účinků. Mohou způsobit podráždění sliznice a její vysušování. Pamatujte si, že doba jejich použití je omezená – nelze je používat celé týdny. Pokud je rýma delší než jeden týden, je důvodem návštěvy lékaře. Před použitím nosního spreje si přečtěte příbalový leták.

Eukalyptus uvolní nos

Eukalyptus v přírodní podobě u nás téměř nesežete, proto jsme odkázání na produkty z nich. Dostupné jsou například esenciální oleje. Stačí je vdechovat nebo inhalovat páru z vody, do které jsme kápli několik kapek eukalyptového oleje. Též můžete několik kapek přidat do své koupele, která může mít uvolňující účinky též na vaše tělo. Výhodou eukalyptu je to, že uvolňuje nos a pomáhá rozkládat hlen.

Eukalyptus
Foto: Pixabay

Máta peprná na rýmu

Tuto bylinku si můžete pěstovat a celoročně ji tak mít k dispozici. Z čerstvé i sušené bylinky si můžete připravit čaj, jehož výpary můžete vdechovat, dokud nedojte k uvolnění ucpaného nosu. Máta je dostupná též ve formě esenciálního oleje, díky čemuž se vyplatí mít ji vždy po ruce. Uvolňuje hlen a otevírá nosní průchody. Máta může též podporovat zažívání, protože stimuluje tvorbu trávicích enzymů. Kromě toho zvyšuje bdělost a kognitivní funkce a posiluje imunitu člověka.

Bez černý na ucpaný nos

Bez černý se může pochlubit svými antivirovými a antibakteriálními vlastnostmi. Funguje tedy nejenom jako léčba, ale také jako prevence. Obsahuje velké množství vitamínu C, antioxidantů a vlákniny. Díky tomu je prospěšná také jako prevence předčasného stárnutí, onemocnění srdce a působí proti stresu.

Křen nejen ke klobáse

I když je křen klasickou přílohou ke klobásce, využít se dá i jinými způsoby. Najděte si recepty, ve kterých se vaří co nejkratší dobu, abyste z něj získali maximum. Jeho pálivá chuť přirozeně vyčistí nosní průchody. S nízkým obsahem kalorií nabízí působivé množství živin, takže se hodí do jídelníčku těch, kteří drží dietu. Má antibakteriální účinky, zrychluje metabolismu, napomáhá trávení, podporuje imunitu.

Zdroje info:

https://napiers.net/blogs/news/herbal-relief-for-blocked-sinuses

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9247325/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8706319/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9572119/

https://www.health.com/health-benefits-of-elderberry-7506026

https://dennishorseradish.com/health-benefits-horseradish/

Foto: Pixabay