Trpíte opary? Zde je několik babských rad, které fungují!

Rty

Pokud víte, co je to mít opar, tak jistě víte, že nejdůležitější je rychlost. Pokud trpíte na opary, pak už budete znát, jak se projevují ještě předtím, než vzniknou. Svědění a brnění v oblasti rtu je jedním z příznaků, které svědčí o tom, že se opar tvoří. A už v této fázi je třeba zakročit. Jakmile je opar už vzniklý, pak je léčba méně účinná. A může být i bolestivější. Zde je několik babských rad, které oceníte.

Opary na rtu

Opary jsou velmi nepříjemné. Někdy se totiž netvoří jenom na rtu, ale také v jeho okolí, čímž jsou mnohem viditelnější. Jít na nějakou společenskou událost s oparem je velmi nepříjemné. Svůj vzhled nezlepšíte, ať se snažíte sebevíc. Dalším nepříjemným faktorem je i to, že opary mohou být velmi bolestivé a svědí. Myslet musíte taktéž na to, že jsou nakažlivé. Pokud tedy máte opar, nesmíte se líbat a ani sdílet nápoje s jinou osobou. Opar se přenáší i přes předměty, jako je balzám na rty nebo sklenička. Od nikoho si je tudíž nepůjčujte!

Opary

Foto: Pixabay

Meduňka lékařská

Pokud pěstujete tuto bylinku, abyste ji mohli přidat do pokrmů nebo si z ní připravit čaj pro dobrý spánek, příjemnou zprávou může být i to, že funguje proti vzniku oparu. Melissa officinalis, jak zní latinské jméno meduňky lékařské, pomáhá snižovat otok a zarudnutí pokožky. Pokud si vyrábíte domácí kosmetické přípravky, můžete si meduňky přidat do balzámu na rty. Pomohou také obklady namočené v silném odvaru z meduňky. Další bylinky, které takto fungují, jsou tymián, heřmánek nebo šalvěj.

Česnek

Česnek obsahuje látky, jako je sodík, draslík, selen, vápník, hořčík, křemík, kyselinu sírovou, kyselinu fosforečnou, vitaminy C, D, B, esenciální oleje a mnohé další. Kromě toho je i zdrojem allicinu, který má antibakteriální a protiplísňové účinky. Je tedy účinný vůči různým infekčním onemocnění, mezi které patří také opar na rtu. Zkuste si krátce přiložit česnek na rty. Nemělo by to příliš pálit.

Led

Ledováním sice nezmírníte vzhled oparu, ten bude pořád stejný, nicméně tím můžete odstranit jeho nepříjemné projevy, jako je bolest a svědění. Taktéž se uvádí, že ledem zkrátíte dobu hojení oparu.

Aloe vera

Tato rostlinka má všestranné použití. Co se týče kožních problémů, jen máloco se jí vyrovná! Podle výzkumů pomáhá aloe tak, že má protizánětlivé a protivirové účinky, čímž snižuje rozšiřování oparu. Nicméně je zapotřebí dalších studií pro potvrzení tohoto tvrzení. Přiložením gelu aloe na opar ale rozhodně nic nezkazíte.

Ocet

Smíchejte trochu octa s vodou a do této směsi namočte vatový tampon. Přiložte na opar. I takto byste se měli zbavit oparu rychleji.

POZOR! Zubní pastu ne!

Některé zdroje doporučují jako léčbu oparu zubní pastu. Tu si jednoduše natřete na opar a necháte působit (třeba i přes noc). Taková aplikace sice může způsobit, že se opar vysuší, ale současně vede k jeho popraskání a vyšší bolestivost. A rychlost hojení tím také nezvýšíte.

Zdroje info:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/babske-rady-proti-oparu-20221010.html?utm_medium=sekce-z-internetu&utm_source=www.seznam.cz&cx_testId=4&cx_testVariant=cx_1&cx_artPos=0#cxrecs_s

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/cold-sore-remedies

Foto: Pixabay