Lžou reklamy na zubní pasty? Na kartáček jí stačí minimum

Zubní pasta

Jaké množství zubní pasty si dáváte na váš zubní kartáček? Zajímavá a velmi jednoduchá otázka. Když se podíváte na mnohé reklamy týkající se zubních past, zjistíte, že jejich množství na zubních kartáčcích je poměrně velké. Přitom by mělo stačit naprosté minimum pasty. Ostatně hovoří o tom také studie Giny Thornton-Evans a Michele L. Junger. Podobně se vyjadřují také někteří uživatelé sociálních sítí. Zajímavý je třeba názor Gao Jye Teha, DDS, zubaře z Malajsie. Ten hovoří o zlomku množství udávaného v reklamách.  

Slavné video zubaře z Malajsie

Hvězda sociálních sítí. I takto je možné onoho malajského zubaře označit. Není divu, vždyť jeho video, v němž bylo několik dobře míněných rad týkajících se péče o chrup, zhlédlo celkem 12 milionů uživatelů. Mimo jiné tento uživatel nasbíral na TikToku více než 220 000 sledujících.

Zubní pasta

Příliš velké množství zubní pasty: Foto Pixabay

Kolik zubní pasty je skutečně zapotřebí?

Bohatě postačí množství malého hrášku. Ostatně tuto informaci také najdete na obalu zubní pasty. Ten ale pochopitelně skoro nikdo nesleduje a nápisy nečte. Dr. Gao Jye mimo jiné své video sdílel i na Instagramu s tím, že reklamy na zubní pasty prostě a jednoduše lžou. Podle zmíněného doktora překračování dávky zubní pasty ohrožuje nejvíce děti. Těm se ještě pochopitelně nevyvinuly dospělácké zuby. Postupem času se jim mohou na zubech objevovat žluté či hnědé skvrny a malé důlky.

Prostě tak akorát

Přesně tak. Velmi malé množství zubní pasty zapříčiňuje to, že se zuby nechrání vůbec. Do úst nedostanete potřebné množství fluoridu. Právě on by měl bránit vzniku zubního kazu. Naopak u dětí část hrozí, že velkou část pasty spolknou. Fluorid zrovna do žaludky ideální není. Jinak stomatolog radí si po vyčištění zubu odplivnout, ale nevyplachovat ústa vodou.

Není od věci používat také ústní vodu s fluoridem. Zvýší se tak jeho účinnost na samotné zuby.

Zdroje info:

https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/68/wr/mm6804a3.htm?s_cid=mm6804a3_e

https://www.buzzfeed.com/kristatorres/how-much-toothpaste-you-need-viral-tiktok

Příliš velké množství zubní pasty: Náhledové foto Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.