Zelený čaj
06/09/2017
Kategorie: Nemoci, Tipy a triky

Trápí vás únava? Pijte zelený čaj

Znáte to, sedíte v kanceláři u počítače, vítáte jakékoli povyražení od monotónního klikání a zvedání telefonů. Dáte si kávu a na konci dne nevíte, kolik šálků černého moku jste vlastně ten den vypili. Místo kýženého výsledku probuzení, jste v průběhu dne unavení čím dál více a s každou další kávou únava spíše roste.

V odborných článcích nebo časopisech jste už určitě četli, že některé nápoje fungují jako povzbuzovače. Pojďme se nyní na jeden z nich podívat blíže, a to na zelený čaj.

Zelený čaj a jeho účinky

Jeho největšími světovými producenty jsou Čína, Vietnam, Korea, Japonsko a Indie. Jeho přívlastky jsou čerstvost, svěžest a příval energie. Nápoj se připravuje z čajových lístků, které nepodléhají oxidaci a tím je zachována jejich zelená barva.

Má se za to, že se kofein uvolňuje do krve pomaleji než kofein obsažený v kávě. Proto je jeho účinek na povzbuzení organismu z jednoho šálku zeleného čaje delší. Vypitím šálku zeleného čaje doplňujete minerály, a to: vápník, fosfor, měď, mangan, zinek, fluorid a dodáváte vitamíny: niacin, B1, B2, C, E, P. Jako zdraví prospěšné se pokládá vypití až 10 šálků zeleného čaje denně. Obezřetné by měly být pouze těhotné ženy a raději to s konzumací zelného čaje nepřehánět. Dále se doporučuje pít zelený čaj spíše mezi jídly nežli během nich kvůli údajnému zpomalování vstřebávání železa z potravy.

Někteří sportovci jej doplňují o sůl a používají pro posílení výkonu při závodu. Chutná skvěle jako studený v kombinaci s citrónovou šťávou, kdy Vás skvěle osvěží. Vyhněte se jeho konzumaci v kombinaci s mlékem či cukrem, tak jako kombinacím s kávou – jen by se snížily jeho blahodárné účinky.

Proč tedy pít zelený čaj?

Díky látce theofylin zvyšuje zelený čaj bdělost a koncentraci. Jeho pozitivní vliv zaznamenáte při běžném denním popíjení, ale zejména i při činnostech, kdy je zvýšená koncentrace opravdu potřeba, jako například v práci nebo během studia. Dle japonských studií má díky aminokyselině L-Theanin relaxační účinky a snižuje stres. Mimo jiné jsou různé druhy zelených čajů velmi chutné.

Zkuste nahradit vaši kávu zeleným čajem, jeho účinky vás mile překvapí.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *