Zelený čaj

Trápí vás únava? Pijte zelený čaj

Znáte to, sedíte v kanceláři u počítače, vítáte jakékoli povyražení od monotónního klikání a zvedání telefonů. Dáte si kávu a na konci dne nevíte, kolik šálků černého moku jste vlastně ten den vypili. Místo kýženého výsledku probuzení, jste v průběhu dne unavení čím dál více a s každou další kávou únava spíše roste.

V odborných článcích nebo časopisech jste už určitě četli, že některé nápoje fungují jako povzbuzovače. Pojďme se nyní na jeden z nich podívat blíže, a to na zelený čaj.

Zelený čaj a jeho účinky

Jeho největšími světovými producenty jsou Čína, Vietnam, Korea, Japonsko a Indie. Jeho přívlastky jsou čerstvost, svěžest a příval energie. Nápoj se připravuje z čajových lístků, které nepodléhají oxidaci a tím je zachována jejich zelená barva.

Má se za to, že se kofein uvolňuje do krve pomaleji než kofein obsažený v kávě. Proto je jeho účinek na povzbuzení organismu z jednoho šálku zeleného čaje delší. Vypitím šálku zeleného čaje doplňujete minerály, a to: vápník, fosfor, měď, mangan, zinek, fluorid a dodáváte vitamíny: niacin, B1, B2, C, E, P. Jako zdraví prospěšné se pokládá vypití až 10 šálků zeleného čaje denně. Obezřetné by měly být pouze těhotné ženy a raději to s konzumací zelného čaje nepřehánět. Dále se doporučuje pít zelený čaj spíše mezi jídly nežli během nich kvůli údajnému zpomalování vstřebávání železa z potravy.

Někteří sportovci jej doplňují o sůl a používají pro posílení výkonu při závodu. Chutná skvěle jako studený v kombinaci s citrónovou šťávou, kdy Vás skvěle osvěží. Vyhněte se jeho konzumaci v kombinaci s mlékem či cukrem, tak jako kombinacím s kávou – jen by se snížily jeho blahodárné účinky.

Proč tedy pít zelený čaj?

Díky látce theofylin zvyšuje zelený čaj bdělost a koncentraci. Jeho pozitivní vliv zaznamenáte při běžném denním popíjení, ale zejména i při činnostech, kdy je zvýšená koncentrace opravdu potřeba, jako například v práci nebo během studia. Dle japonských studií má díky aminokyselině L-Theanin relaxační účinky a snižuje stres. Mimo jiné jsou různé druhy zelených čajů velmi chutné.

Zkuste nahradit vaši kávu zeleným čajem, jeho účinky vás mile překvapí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *