Trápí vás podrážděný žaludek? Tyto bylinky vám pomohou

bylinky

Začíná doba opékání, grilování a zahradních párty, kde hrají prim tučná jídla, sladké nápoje a alkohol. Na večírku se sice příjemně uvolníte, ale vaše zažívání vám moc nepoděkuje. Jak dostat podrážděné trávicí ústrojí rychle zpět do formy? Přece bylinkami!

Kmínový nápoj

Z mastného jídla často bolí žaludek. Chcete-li si od bolesti rychle ulevit, sáhněte po základním kuchyňském koření, kmínu. Kmín totiž stimuluje vylučování trávicích šťáv a nabudí tak žaludek k rychlejší práci. Stačí rozžvýkat pár zrnek nebo hrst celého kmínu pomlít a zalít horkou vodou. Nápoj poté nechte odstát, přeceďte a popíjejte. Pozitivní efekt zaručen.

kmínKmín: foto Pixabay

Mateřídouška a máta

Tyto na první pohled obyčejné bylinky se hodí téměř na všechno. Mimochodem, věděli jste, že mateřídouška je blízce příbuzná tymiánu? A stejně jako on pomáhá rozháranému trávení. Stačí si uvařit čaj ze sušených lístků. Látky obsažené v mateřídoušce navíc působí proti nadýmání, a dokonce i proti některým střevním parazitům. Podobně funguje i čaj z máty peprné. Ten vás navíc příjemně osvěží.

Vzácná zeměžluč

Zeměžluč byla kdysi hojnou bylinou, která se používala hlavně na potíže s trávením a játry. V dnešní době je jí čím dál méně, ale její silné účinky se využívají stále. Ze sušené natě se připravuje čaj nebo sirup, který příznivě působí na žlučník a játra a podporuje jejich funkci. Zeměžluč se také osvědčila jako posilovací prostředek při dlouhodobé nemoci či rekonvalescenci.

zeměžlučZeměžluč: foto Pixabay

Yzop lékařský

Yzop je prastará bylina využívaná již ve starověku. Uplatňuje se dobře jako koření (například pod maso), ale i jako léčivý prostředek. Pomáhá od křečí a bolestí břicha, pročišťuje střeva a zbavuje nechutenství a nadýmání. Přidává se také do různých bylinných likérů. Navíc jej můžete použít ve formě kloktadla při zánětech průdušek. Je také medonosnou rostlinou a na zahrádce vám udělá i parádu.

Zdroje: http://www.bylinky.info/yzop-lekarsky
https://www.rehabilitace.info/bylinky/bylinky-na-zaludek-a-traveni-ktere-jsou-nejlepsi
http://www.kvetenacr.cz/detail.asp?IDdetail=164

Bylinky: Náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.