Proč jsou reakce každého z nás na vakcíny proti COVID-19 odlišné

Vakcína Covid-19

Očkování proti koronaviru je aktuálně v plném proudu. Spousta lidí se nejen na sociálních sítích svěřuje s vedlejšími účinky. Mnozí si všechno nechávají pro sebe, protože mají strach. Vždyť reklama na očkování je poměrně masivní a v podstatě se jedná o cestu, jak z celé situace co nejrychleji ven. Reakce především n druhou dávku vakcíny se různí. Někdo vše ustojí bez potíží, u jiného se nejrůznější vedlejší účinky projeví. Proč tomu tak je? Důvodů se najde několik. Než se na ně zaměříme, podíváme se na nejčastější reakce pod drobnohledem.

Jaké jsou nejčastější reakce na očkování?

Může jich být celá řada. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí tyto:

  • bolest paže, kde bylo aplikováno očkování,
  • zarudnutí kůže v oblasti paže,
  • únava,
  • bolesti svalů a hlavy,
  • zimnice,
  • zvýšená teplota,
  • nevolnost.

Jinak také CDC varuje před faktem, že vedlejší účinky u vakcín od Moderny a Pfizeru jsou mnohem silnější u druhé dávky.

Věk jako jeden z aspektů

Health William Schaffner, MD, specialista na infekční nemoci a profesor na Lékařské fakultě Vanderbiltovy univerzity, sdělil časopisu Health, že vedlejší účinky souvisí hlavně s věkem. Čím je člověk starší, tím je méně pravděpodobnější, že by se u něj nějaké vedlejší účinky objevily. Imunitní systém mladších lidí na vakcínu reaguje mnohem rychleji a silněji. Proč? To zatím nikdo neví.

Fungování imunitního systému

Odborník na infekční choroby Amesh A. Adalja pracující jakovedoucí vědecký pracovník Centra zdravotní bezpečnosti Johns Hopkins říká, že imunitní systém každého člověka je individuální a reaguje jinak. Ostatně někteří lidé reagují extrémněji i na jiné léky a vakcíny.

Každý ví nejlépe, jak jeho imunita reaguje

Je to tak. proto by se mnozí lidé měli na případnou reakci připravit a vzít si třeba den volna v práci. Pár dní volna stojí za jistotu, že budete před koronavirem ochráněni a neměli byste skončit na jednotce intenzivní péče.

Zdroj info: https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/why-does-everyone-react-different-covid-vaccine

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.