Topinambur

Topinambur: rostlina se skrytými zdravotními účinky

Latinský název topinamburu zní Helianthus tuberosus, což nám napovídá, že by mohl mít leccos společného se slunečnicí. Ve skutečnosti jsou si květy těchto rostlin velmi podobné. V dnešní době na topinambur jako zdroj potravy zapomínáme, nicméně se jedná o rostlinu, která je známa již tisíce let. Slouží jako zdroj potravy, ale také jako léčivá rostlina. Příznivě působí zejména na trávicí systém, ale tím to rozhodně nekončí!

Nutriční hodnoty

Hlízy topinamburu nejsou energeticky příliš bohaté, na 100 g obsahují pouze 40 kcal. O to bohatší jsou ale na vitamíny a minerály. Bohatý je taktéž na vlákninu, kdy stačí sníst 250 g topinamburu, abychom získali celodenní potřebné množství vlákniny. Pro diabetiky je důležitý vysoký obsah inulinu (tvoří 17 %). Vzhledem k tomu, že naše tělo nezpracovává inulin v tenkém střevě, neovlivňuje množství cukru v krvi. Zde je krátký přehled toho, co topinambur obsahuje:

  • Minerály: vápník, draslík, sodík, hořčík, železo, měď, mangan, selen, zinek.
  • Vitamíny: A, B1, B2, C, beta-karoten.

Topinambur

Foto: Pixabay

Zdravotní účinky

Topinambur je bohatý na antioxidanty, které mají všeobecně vlastnost předcházet různým nemocem. A to včetně rakoviny. Regulují totiž množství potenciálně škodlivých volných radikálů v těle. Hromaděním těchto radikálů mohou vzniknout různé chronické nemoci a zdravotní problémy. Topinamburu si vážíme pro jeho cenné léčivé látky, jako je kyselina salicylová. Ta působí jako přírodní aspirin, takže snižuje horečku a zmírňuje bolesti. Dále pak se tato plodina může pochlubit protizánětlivými vlastnostmi, pomoci při žaludečních vředech a také zpomaluje vstřebávání cukru do krve.

Problémy se zažíváním

Vláknina a inulin jsou důležité látky, které napomáhají správné funkci trávicího systému. Pomáhají udržovat střevní prostředí v rovnováze. Působí proti zácpě a snižuje riziko rakoviny střev. Kromě toho konzumace topinamburu vede k normalizaci pH ve střevech (postačí 50 g topinamburu).

Topinambur a hubnutí

Topinambur je úžasný, pokud se snažíte hubnout. Jak jsme již uvedli, obsahuje velké množství vlákniny, vitamínu a minerálů, a přitom velmi malé množství kalorií. Vláknina vás pomůže zasytit na delší dobu, navíc příznivě působí na trávicí systém. Topinambur mohou konzumovat také lidé, kteří se stravují bezlepkově.

Zdroj: https://twojogrodek.pl/Topinambur-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie

Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *