Nezvaní hosté v českých bytech

postel

Nečekané návštěvy nikdo moc nemusí. O to víc, když jsou nepříjemné a v noci koušou! Ano, jsou to štěnice. Parazitický bodavý hmyz, kterého se lze jen těžko zbavit. V českých domácnostech se vyskytují čím dál častěji a rozhodně není na vině špatná hygiena. Štěnice si totiž většinou odněkud přinesete. Třeba z dovolené.

Placatý brouček

Štěnice je snadno rozeznatelným hmyzem. Tělo je ploché, rezavé až hnědé se zakulaceným zadečkem. Barvu však mohou štěnice měnit podle toho, zda jsou zrovna plné krve nebo ne. Ve dne se s nimi téměř nesetkáte, protože žijí nočním životem. Díky svým tykadlům zachytávají oxid uhličitý a teplo, které člověk vydává a podle toho si hledají hostitele. Nic netušící oběť se ráno probudí s řadou zarudlých svědivých puchýřků na těle a marně pátrá po jejich původci.

štěniceŠtěnice: autor: CDC/Harvard University/Creative Commons/ CC-BY https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.cs

Dalším příznakem toho, že se u vás zabydlely štěnice je jejich trus. Vypadá jako drobné černé tečky a můžete jej najít například v záhybech matrace nebo na prostěradle. Pokud objevíte štěnice pobíhat v bytě i přes den, volejte rychle deratizátora. Indikuje to totiž jejich silné přemnožení.

Odkud se tedy berou?

Jak bylo řečeno na začátku, ve většině případů si tento hmyz domů přinesete. Rizikové jsou různé ubytovny a levné hostely, ale nečekaný „dárek“ můžete získat i v pronajaté chatě. Ubytování proto vybírejte obezřetně a ověřujte si hygienickou úroveň podniku. Štěnice se ale mohou šířit i ze sousedních bytů, dojde-li k jejich přemnožení.

štěniceŠtípnutí od štěnic, foto: James Heilman, MD/Creative Commons/ CC-BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.cs

Jak s nimi bojovat?

Obyčejný smrtelník je na štěnice krátký. Univerzální spreje proti hmyzu na ně neúčinkují a v nábytku dovedou přežít velmi dlouho. Navíc se extrémně rychle množí. Na internetu sice seženete různé druhy lákadel a pastí, nejspolehlivější však bude zavolat odbornou firmu. Experti váš byt prověří a za důkladného použití chemie vás nezvaných hostů zbaví. Počítejte však s tím, že se rozloučíte s částí svého nábytku, především s matracemi.

Zdroj: https://www.pasti.cz/blog/vse-o-stenicich/

Postel: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.