Zahradní bazén

Tipy pro plavecké začátečníky

Plavání je ideální aktivita, kterou, pokud ji děláte pravidelně, můžete docílit dobré kondice a zlepšit vaše pohybové ústrojí. Správný styl plavání je však těžší, než se zdá. Přitom je u této aktivita právě styl jednou z klíčových věcí. Dnes si tedy řekneme pár tipů, které by měl znát každý kdo chce se sportovním plaváním začínat.

Předejděte bolestem krku

Nejčastější chybou začátečníků je ta, že buď vůbec nebo nedostatečně ponořují hlavu pod vodní hladinu. To však způsobuje nepříjemné bolesti krční páteře, která může ochromit i ramena a svaly v těchto oblastech. Většina plaveckých technik naopak ponoření hlavy vyžaduje. Osa vašeho těla totiž musí být souběžná s hladinou. Výjimkou jsou prsa, která takto plavat nelze. U této techniky však také na krátké okamžiky ponoříte hlavu a vydechujete do vody.

Jak správně plavat kraul

Kraul je jedním z oblíbenějších a rozšířenějších typů plavání. Je také vcelku náročný, a proto jej zařazují do svého plavání ti, kdož za touto pravidelnou aktivitou čekají zlepšení kondice a podobně. Nejčastější chybou u tohoto stylu je pak nadechování se jen na jednu stranu, což není optimální. Zaprvé můžete mít zpočátku problémy z „udýcháním“ tohoto stylu. Zejména však opět riskujete bolesti kloubů ramen a krku. Předcházet tomu jde tak, že se pořádně tento styl naučíte. Nejlepší je při učení použít plaveckou desku, kterou si dáte pod paže. Při takovém učení máte zvýšenou podporu desky a můžete se tak věnovat tomu, abyste správně dýchali na obě strany.

Plavání

Plavání

Volbu stylu uzpůsobte svým potřebám

Každý styl plavání je jiný. Dobře si tedy uvědomte, co vlastně chcete plavat a proč jste se rozhodli pravidelně provozovat tento sport. U každého stylu dostávají zabrat jiné části těla. Nejvíce se asi zaměřte na to, které klouby dostávají zabrat. U prsou jsou to kolena, u ostatních stylů zase ramena a záda. Zaprvé tedy nevolte styl, který dává zabrat těm oblastem těla, s kterými máte třeba problémy, a které by měly být šetřeny. Pokud vám po nějakém problému, zákroku či operaci doporučil plavání lékař, určitě se s ním nebojte diskutovat i styl plavání.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *