Tekutý chlorofyl: prostředek k hubnutí má své nevýhody

Chlorofyl

Pít chlorofyl může mít určité zdravotní výhody. Sahají po něm zejména ženy, které se snaží zhubnout. Vzhledem k tomu, že půl litru tohoto nápoje stojí přibližně 500 Kč, nejedná se o nejlevnější variantu hubnutí. A bohužel ani nejzdravější. Chlorofyl se přirozeně vyskytuje v zeleně zbarvených rostlinách. Slouží jim k fotosyntetickým procesům, díky čemuž jsou schopny získat energii ze slunečního záření a následně ji přeměnit na kyslík a sacharidy. V potravinářském průmyslu používáme chlorofyl jako barvivo.

Chlorofyl a detox

Chlorofyl by měl napomoci detoxikaci těla a tím nastartuje také proces hubnutí. Je ale nutno podotknout, že do určité míry se jedná o reklamní trik. Ve skutečnosti totiž neexistuje žádný zázračný prostředek, který by dokázal sám o sobě detoxikovat tělo. Detoxikace je náročnější proces a nemůžete očekávat, že když budete pokračovat ve škodlivém stylu života (alkohol, cigarety, tučná strava apod.), že vás chlorofyl zachrání.

Chlorofyl

Foto: Pixabay

Chlorofyl a hubnutí

Chlorofyl obsahuje antioxidanty, které mají tu moc, že naše tělo chrání před volnými radikály. I toto se často prezentuje jako pomůcka při hubnutí. Díky tomu, že chlorofylový nápoj vyměníte za jedno z jídel za den, dochází ke snížení dodaných kalorií. To by skutečně mohlo vést k mírnému hubnutí. Avšak chlorofyl sám o sobě nemá žádné prokázané vlastnosti, které by pomohly hubnout (nespaluje tuky, neurychluje metabolismus apod.).

Nejedná se o přírodní směs

To, co se prodává jako tekutý chlorofyl, je ve skutečnosti polysyntetická směs. Nejedná se tedy o čistě přírodní produkt, jak se někteří domnívají. Na druhou stranu jde ale o bezpečnou směs, která může mít i zdravotní přínosy. Mezi zdravotní rizika ale patří například zvýšené riziko spálení sluncem. Pokud budete užívat chlorofyl ve vysokých dávkách, můžete se snadno spálit na sluníčku. Proto se často při užívání chlorofylových nápojů doporučuje používat opalovací krémy. Mezi další vedlejší účinky požívání chlorofylu mohou patřit zažívací potíže, průjem a kolísavá barva stolice, ale také alergická reakce.

Zdravotní přínosy chlorofylu

Hovoří se o tom, že chlorofyl podporuje hubnutí, to však nebylo vědecky prokázáno. Avšak existují slibné studie, které napovídají, že chlorofyl je možné užívat v souvislosti s rakovinou nebo kožními lézemi. Stále je ale ještě zapotřebí většího množství výzkumů. Obsahuje hodně vlákniny a antioxidantů, čímž přispívá k lidskému zdraví.

Domácí chlorofylový nápoj

Ačkoli může chlorofylový nápoj přinášet zdravotní výnosy, stále ještě je o dost dražší, než jeho rostlinné zdroje. Pokud chcete užívat chlorofyl ve formě nápoje, můžete si ho vyrobit i sami. Smíchejte hrst špenátu, hrst kapusty, hrst rukoly, sklenici vody a jeden kus ovoce (může to být jablko, hruška, mango nebo banán). Vše rozmixujte v mixéru a vypijte.

Zdroj: https://dietetycy.org.pl/chlorofil-do-picia/

Foto: Pixabay