Poutáte se bezpečnostními pásy ve vozidle správně? Kdo je nemusí vůbec používat a co říká Newtonův zákon setrvačnosti

Jízda automobilem zkrátila vzdálenosti mezi jednotlivými městy mnohdy jen na pár minut. Co dříve trvalo lidem pěšky ujít hodinu, dnes auta zvládnou během chvilky. Je to velká výhoda, ale v souvislosti s provozem vozidla je třeba dodržovat také několik pravidel. Co se týká bezpečnosti jeho osádky, zde je na prvním místě poutání se bezpečnostními pásy.

Jak správně nastavit bezpečnostní pás

Před Sametovou revolucí se běžně jezdilo autem tak, že se bezpečnostními pásy poutali jen řidič a ten, kdo seděl vedle něho na předním sedadle. Zadní sedadla kolikrát nebyla pásy vůbec vybavena. Jenže provoz na silnicích byl také mnohem menší. V současné době má povinnost se poutat nejen řidič, ale každá přepravovaná osoba, je-li sedadlo pásem vybaveno.

Bezpečnostní pás je třeba si před jízdou upravit tak, aby nevedl přes krk, spodní část pásu musí vést přes pánevní kosti, nikoliv přes břicho. Po zapnutí by pás měl pevně přiléhat k tělu. Jen tak může správně fungovat. Uvolněný pás nezachytí tělo okamžitě, tudíž se tím ruší jeho bezpečnost.

Kdo se v autě poutat pásy nemusí

Víte, že existují výjimky, kdy se lidé poutat bezpečnostními pásy nemusejí? Je to zejména tehdy, když v autě cestuje osoba starší 18 let a menší než 150 cm, pásat se nemusejí instruktoři autoškol nebo posádka vozidel ozbrojených sil a integrovaného záchranného systému, pokud by pásy bránily v rychlém opuštění auta. V některých případech lékaři poutání bezpečnostními pásy nedoporučují; zde je ale třeba mít po ruce vystavení lékařské potvrzení.

Nárazový test.Foto: Pixabay

Několik zajímavostí o poutání se bezpečnostními pásy

Při jízdě autem platí Newtonův zákon setrvačnosti, takže při nárazu vozidla bude tělo pokračovat směrem dopředu rychlostí, jakou vůz jel před nárazem, a to do doby, než narazí na překážku – čelní sklo, palubní desku, volant, airbag. Při nárazu může člověk spolujezdce zabít svým vlastním tělem, není-li připoután. Je-li auto vybavené airbagy, musí se člověk bezpečnostními pásy. Když by připoután nebyl, tak vystřelený airbag má devastující účinky. Na předním sedadle by se neměla přepravovat osoba menší 150 cm. Airbag je konstruován tak, že počítá s výškou nad 150 cm. Nižším osobám by po vystřelení mohl způsobit vážná zranění v obličeji, případně smrt zlomením vazu.

Zdroj: https://www.policie.cz/clanek/pouzivani-bezpecnostnich-pasu-736636.aspx

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.