Tajemství ostropestřce mariánského. Tohle dělá s organismem

Ostropestřec mariánský na první pohled vypadá jako obyčejný bodlák, který zpravidla nikdo na své zahrádce nechce. Jenže při vnitřním užívání má celou řadu pozitivních účinků na lidský organismus. Slouží především jako prevence, ale může pomoci i při rekonvalescenci či léčbě některých problémů.

Jaké látky najdeme v ostropestřci mariánském

Aby mohl mít ostropestřec mariánský pozitivní vliv na lidský organismus, musí obsahovat určité látky. Konkrétně se jedná hlavně o speciální látku s názvem silymarin. Zajímavostí je, že při konzumaci čaje z ostropestřce do sebe tuto látku spíše nedostanete, protože není rozpustná ve vodě. Lepší tak je sáhnout po kvalitním doplňku stravy. Tím to ale nekončí, protože ostropestřec nabídne i mnoho různých bílkovin, rostlinných olejů nebo flavonoidů.

Pročištění organismu

I přesto, že pojem detoxikace organismu ve smysl držení diety či pití speciálních čajů je v zásadě mimo a o všechno se starají především játra a ledviny, rozhodně je na místě jim trochu pomoci. Pro lepší vylučování škodlivin a efektivní filtraci pomáhá právě ostropestřec. Při pravidelném užívání může podpořit regeneraci jater, což je vhodné hlavně v kombinaci s některými onemocněními nebo při výraznější konzumaci alkoholu, jehož odbourávání silněji zatěžuje právě játra.

Foto: Pixabay

Pro normální hladinu cukru v krvi i lepší imunitu

Mezi další pozitivní vlastnosti popíjení čaje z ostropestřce nebo užívání kvalitního doplňku stravy patří také normalizace hladiny krevního cukru. Ten se dostane díky obsaženým látkám do optimálních hodnot. Dále pomáhá ostropestřec s podpořením přirozené obranyschopnosti organismu. Funguje také jako antioxidant, což znamená, že chrání buňky těla před působením volných radikálů, které vznikají jako vedlejší produkty běžných procesů v těle. Podle některých dat může mít užívání ostropestřce také pozitivní vliv na normální činnost srdce.

Zdroj: https://www.profidoplnkystravy.cz/clanky/ostropestrec-mariansky-nejen-pro-zdrava-jatra/# a https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/zivotni-styl/bylinky-ve-vasi-lekarnicce/ostropestrec-mariansky-ucinny-pomocnik-v-boji-proti-jaternim-nemocem.html

Náhledové foto: Pixabay