Sycené nápoje: důvody, proč bychom se jim měli vyhnout

Sodovka

Sycené nápoje, jako jsou nejrůznější druhy minerálek a sodovek, jsou velmi oblíbenými nápoji. Jako u všeho i u nich platí, že se to s nimi nemá přehánět. Měli bychom je považovat za takový dezert, který si dáme po chutném jídle, a ne jako zdroj pitného režimu. Spolu s vodou totiž do svého těla dostanete také celou řadu přídavných látek, o kterých možná nemáte ani potuchy. Jaká jsou hlavní rizika, která se pojí s pitím sycených nápojů?

Pozor na zuby

Sycené nápoje bychom neměli pít pravidelně, protože mohou ovlivnit zdraví vašeho chrupu. Nebezpečí se skrývá hlavně v obrovském množství cukru, které se v sodovkách ukrývá. Bakterie, které jsou přítomny ve vašich ústech, se tímto cukrem začnou živit a přemění jej v kyselinu, která pak narušuje zubní sklovinu. Čím více takových nápojů pijete, tím je činnost bakterií silnější. A vaše zubní sklovina se ztenčuje a ztenčuje.

Cola

Foto: Pixabay

Sodovky pro děti

Bublinkové nápoje jsou oblíbené také mezi dětmi. Dětem ale hrozí stejné riziko poškození chrupu jako dospělým. Navíc jsou tyto nápoje plné nezdravých chemikálií: konzervantů, umělých barviv a zvýrazňovačů chuti. Děti navíc přijmou také obrovské množství cukru. To může vést k problémům se soustředěním a zhoršenému školnímu prospěchu. Také se časté pití sycených nápojů spojuje s celkovým rozrušení. Je to první krůček k rozvoji zubních kazů či obezity. To jsou stavy, které si žádný rodič pro své dítě nepřeje.

Light verze sycených nápojů

Myslíte si, že když si dopřejete light verzi sycených nápojů, tak jste za vodou? Pravdou je, že tyto nápoje jsou obvykle méně kalorické, představují ale další riziko. Právě vědomí, že obsahují malé množství kalorií, vede lidi k tomu, že těchto nápojů vypijí větší množství. Jenomže light nápoje obsahují umělá sladidla. Jedním z nejčastějších je spartam, což je látka, která povzbuzuje chuť k jídlu a má negativní vliv na metabolismus. Takže pitím light nápojů sice přijmete menší množství kalorií na sklenici, nicméně později tyto kalorie přijmete v jiné formě.

Sycené nápoje a kojení

Jak těhotné ženy, tak také ty kojící by se měly vyvarovat pití sycených nápojů. Jak už bylo uvedeno, obsahují konzervanty a cukry či umělá sladidla, které nesvědčí jim ani novorozencům. Navíc plyny obsažené v nápojích mohou způsobit trávicí problémy u miminek.

Zdroje info:

https://www.rodzinazdrowia.pl/czy-napoje-gazowane-tucza-i-szkodza-zdrowiu

https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-rizika-spojena-s-pitim-perlivych-vod-a-sodovek-316686

Foto: Pixabay