Co dělat, když máte tmavé podpaží? Možností je několik

tmavé podpaží

Máte tendenci věnovat spoustu času svému podpaží, ať už jde o holení, čištění pomocí tělového mléka nebo používání antiperspirantu, abyste nebyli moc cítit? Ale co to znamená, když si všimnete, že kůže v podpaží začíná být tmavá nebo se zbarvuje? Na vině mohou být pouze vaše dědičné vlastnosti nebo produkty, které používáte. Tmavé podpaží ale může být také znamením, že něco jiného se děje s vaším zdravím.

Proč mám tmavé podpaží?

Nejdůležitější věc, kterou je třeba vědět, je, že tmavé podpaží může čas od času souviset s cukrovkou. To může být primární vedlejší účinek u pacientů, kteří mohou být bez příznaků nebo mohou být jinak nediagnostikováni. Acanthosis nigricans, kožní pigmentace, která souvisí s cukrovkou, je stav, kdy se kůže v podpaží stává tlustou a sametovou. K matnému podpaží však může dojít z několika důvodů. Mezi ně může patřit např:

 • Genetika
 • Porucha polycystických vaječníků (PCOS)
 • Alergická kontaktní dermatitida nebo vyrážka
 • Pozánětlivá hyperpigmentace
 • Lupénka
 • Nadměrné pocení
 • Podráždění způsobené holením
 • Tření z nošení těsného oblečení
 • Vonné látky, barviva a přísady v antiperspirantech, krémech na holení a dalších předmětech.

Jak pomoci tmavému podpaží

I když existuje spousta domácích prostředků, které tvrdí, že vám pomohou, je nejlepší začít s následujícím.

 • Používejte méně produktů – Vaše tmavé podpaží může být způsobeno podrážděním z položek, které používáte. Takže, snižte jejich používání. Podívejte se na produkty určené pro citlivou pleť. Snažte se najít výrobky bez parfemace, barviv a konzervačních látek. Fluorid hlinitý, přípravek, který je obsažen v mnoha volně prodejných antiperspirantech, je velmi nebezpečný. A pokud jde o položky, které o sobě tvrdí, že jsou „přírodní“, nenechte se oklamat.
 • Přírodní prostředky opatrně – Web je plný přírodních prostředků k léčbě tmavého podpaží, jako je například použití šťávy z rozdrcených brambor, použití žloutkového oleje nebo pokus o detoxikaci podpaží. Ale citrón by trochu pomoci mohl. Citron má v sobě citronovou kyselinu, která pomáhá rozpouštět vnější vrstvu kůže. Citronem můžete potírat místa pod pažemi. Vydržte 10 minut a poté se omyjte studenou vodou a nechte uschnout.
Podpaží
Foto: Pixabay

Promluvte si s odborníkem o dalších možnostech

Pokud vám nepomáhá změna položek a domácích léků, může vám odborník doporučit hydratační krém nebo krém, který obsahuje přípravky jako niacinamid, retinol, kojovou kyselinu nebo hydrochinon. Některé krémy obsahují močovinu nebo laktát amonný, které pomáhají rozbít podivně silnou vnější vrstvu kůže. Zatímco laserové ošetření může být použito k odstranění barvy, není to běžná léčba pro tmavé podpaží.

Kdy navštívit lékaře

Pokud zaznamenáte vyrážku nebo podráždění, změňte antiperspirant, abyste zjistili, zda se něco změní. Ale v případě, že máte stále nežádoucí účinky a vaše pokožka je zanícená a svědí, je čas navštívit lékaře. Pokud si všimnete hyperpigmentace ve spojení s dalšími nežádoucími účinky, jako jsou nepravidelné menstruační cykly, neobvyklý vývoj vlasů a přibývání na váze, měli byste navštívit lékaře. A v případě, že jste přibrali na váze, máte v rodinné anamnéze cukrovku a všimnete si hyperpigmentace v podpaží, váš odborník bude muset zjistit, že nemáte prediabetes nebo cukrovku. Může se to stát u dětí, které jsou mladší než 8 let, nebo u dospělých po třicítce či čtyřicítce.“

Zdroje info: prozeny.cz, https://www.rafflesmedicalgroup.com/health-resources/health-articles/dark-patches-around-armpit/, 

Náhledové foto: Pixabay