Studené ruce a nohy: potraviny, které zahřívají

Studené ruce

Studené ruce a nohy má občas každý z nás. Někdy to může být nepříjemné, zejména když potřebujete sahat na citlivější části svého těla (například při zapínání košile nebo oblékání dítěte). Existují způsoby, jak můžete tomuto zabránit a studeným končetinám se vyhnout. Důležité je nejenom udržet se v teple, ale také zajistit dobrý krevní oběh. Pomoci mohou i správně zvolené potraviny.

Správná hydratace je důležitá

Vzhledem k tomu, že studené ruce a nohy řešíme zejména v zimních měsících, může být na vině snížená hydratace. Když nám není přes den volno, rádi zanedbáváme pitný režim. Když k tomu připočteme chladné počasí, které zpomaluje průtok krve, je výsledek jasný. Pokud ale pijete dostatečně, pak se zlepšuje přesun živin do buněk, které je potřebují.

Kajenský pepř

Foto: Pixabay

Jezte potraviny, které zahřívají nejenom studené nohy

Svůj jídelníček můžete obohatit o potraviny, které přirozeně zahřívají naše tělo. Může jít o kajenský pepř, chilli koření, ale také skořici. Tyto potraviny obsahují látky, které přirozeně rozšiřují stěny krevních cév, tepen i kapilár. A to znamená, že průtok krve je usnadněn. Vaše tělo zahřeje také zázvor, který můžete užívat také jako prevenci různých onemocnění.

Přijímejte studené

Asi dává smysl, že když vyjdete z přetopeného interiéru do venkovních prostor, kde jsou teploty pod bodem mrazu, budete se několik minut třepat zimou. Nicméně otužováním můžete tento efekt odstranit. Zkuste při sprchování snížit teplotu vody a pár stupňů nebo sprchu zakončete vlažnou (ne ledovou!) vodou. To vám může pomoci předcházet promrzlým končetinám.

Udržujte se v teple

Snažte se udržovat své končetiny v teple kdykoli jdete ven. Můžete zkusit nosit několik vrstev. Jednotlivé vrstvy mezi sebou zadržují teplý vzduch, takže dvě tenké vrstvy mohou vystačit za jednu tlustou. Navíc, pokud vám bude horko, můžete jednu vrstvu sundat, abyste se nezapotili. Je dobré nosit pokrývku hlavy, jako je čepice, protože nejvíc tepla ztrácíme hlavou. Buďte v pohybu, protože pohyb pomáhá udržet vaše tělo, ruce a nohy v teple.

Zdroje info:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-zahrat-studene-nohy-20221130.html

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12787996/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4477151/

Foto: Pixabay