Stárnutí pokožky: jak tento stav co nejvíce oddálit

Pleť

Zastavit stárnutí bohužel zcela nejde. Existují ale činnosti, které můžeme dělat, abychom tento stav co nejvíce oddálili. Proces stárnutí se může u různých lidí lišit, stejně tak jako příznaky. Někdo stárne pomaleji, někdo rychleji. Příčiny mohou být buď vnitřní (naše genetické predispozice) ale také vnější (množství slunečního záření, kterému se vystavujeme, kouření, stres, způsob života, nedostatečná péče o pleť a další).

Složení kůže

Kůže je tvořena epidermis a dermis, pod nimiž je podkožní tkáň. Obzvláště důležitá je vrstva zvaná stratum corneum. Jejím hlavním úkolem je ochrana pokožky před vlivem vnějšího prostředí. Bazální vrstva epidermis je nezbytná pro regeneraci pokožky, k čemuž potřebuje energii i živiny. Jako jeden z prvních příznaků stárnutí se považují vrásky. Kůže celkově je tenčí a ztrácí svůj lesk.

Pokožka

Foto: Pixabay

Proč dochází ke stárnutí

Důvodem je zpomalení buněčných procesů v kůži. Dochází ke snížení množství kolagenových vláken a elastinu, kyseliny hyaluronové (ta je zodpovědná za správnou hydrataci pokožky). Kromě toho se zpomalují takové procesy v kůži, jako je multiplikace a diferenciace. Stárnutí dále urychlují volné radikály, které způsobují oxidační stres buněk, což se projevuje poškozením DNA buněk. Volné radikály přijímáme nevědomky v rámci životního prostředí, ve kterém žijeme, ale například také tím, že kouříme.

Péče o pleť

Výběr správné kosmetiky je velice důležitá, protože jedině pokud vyberete kosmetiku pro typ pleti, kterou máte, můžete docílit pozitivních výsledků. Správná péče o pokožku je důležitá v každém věku. Správná péče, vyhýbání se zanesenému prostředí, nekouřit, nekonzumovat dehydratující potraviny (káva, příliš mnoho soli) a nadměrně se nevystavovat slunečním paprsků (popřípadě jen s účinným ochranným UV faktorem) – to vše může zpomalit stárnutí pokožky.

Zdroj: https://www.domzdrowia.pl/artykul/czy-wiesz-ze-mozna-opoznic-starzenie-sie-skory-1583

Foto: Pixabay