Vložky

Snížení DPH na menstruační pomůcky ženy v peněženkách pocítí

Náklady na ryze ženské zboží jsou poměrně vysoké. Utrácet nehorázné finanční prostředky za něco, bez čehož se žena neobejde, je rozhodně nepříjemné. Aktuálně navrhuje ministryně financí, že se dojde ke snížení daně u tohoto sortimentu na 10 %. Zvláštní, když ministerstvo ještě před nějakým půl rokem avizovalo, že nic podobného nechystá. Ministryně v podstatě reaguje na to, jak se situace má ve Skotsku. Tady dokonce vznikl zákon umožňující bezplatný přístup ke všem zmiňovaným pomůckám.

Boj s menstruační chudobou

I takto je situace nazývána. K řešení ministryni ponoukl premiér. Stát by měla úprava vyjít na 285 milionů korun. Samotnou novelu musí pochopitelně projednat poslanecká sněmovna. Pokud by vše prošlo, začala by platit na jaře letošního roku. Tak snad se této zcela logické inovace skutečně dočkáme.

Ještě na jaře tomu nic nenasvědčovalo

V březnu to vypadalo, že žádná taková změna nehrozí. Snahou ministerstva bylo dělat takovýchto výjimek co možná nejméně. Systém DPH tak měl být co možná nejvíce transparentní a nekomplikovaný.

EU snížení daně umožňuje

Činí tak již od roku 2007. Členské státy tak mohou snížit daň klidně až na minimální pětiprocentní sazbu. Většina zemí ji má ale nastavenou výše. U některých států se jedná až o 20 % a více. Nejvyšší daň je v Maďarsku, a to 27 %. Dámské pomůcky nedaní vůbec Irsko. Ve Velké Británii se jedná pouze o 5 %. Ženy tak neplatí skoro vůbec nic, potažmo skoro nic, navíc.

Dámské vložky: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *