Perlivá voda a její účinky na lidský organismus. Komu neprospívá a proč ničí zubní sklovinu

Jsme neustále nabádáni, abychom dodržovali pitný režim. Minimálně dva a půl litru vody je množství, které bychom měli denně vypít. V letním čase pochopitelně více, protože se potíme. Jako vhodné jsou doporučovány bylinné čaje nebo ochucená voda. Jak je to ale s vodou perlivou? Má i ona být součástí pravidelného doplňování tekutin?

Voda stále po ruce

Dodat tělu patřičné množství tekutin znamená po douškách do sebe dostávat vodu. Ta z vodovodu je sice hned po ruce, ale po nějaké čase se její chuť omrzí. Lidé tuto situaci řeší také nákupem perlivých vod, jež bývají ochucené nejrůznějšími příchutěmi. Jednotliví výrobci se předhánějí, kdo přijde se zajímavější chutí, takže se můžeme napít vody malinové, jahodové, bezinkové, s chutí po hroznovém vínu, citronech nebo pomerančích. Ještě lepší však pro mnohé je, když je tato voda sycená s bublinkami, jež jemně perlí do jazyku. Někteří si dokonce domů pořídili přístroj na výrobu domácí perlivé vody, aby ji měli kdykoliv k dispozici.

Minerálka: Zdroj obrázku: Pixabay.com

Sycená voda je pro některé lidi nevhodná

Co si budeme povídat. Když se napijete perlivé vody, bude vás to nejspíš nutit na říhání. Obsah vzduchu ve vodě prostě udělá své. Ve střevech se může zvětšit objem plynu, což povede k pocitu nadýmání a plynatosti. Jestliže máte problémy s pálením žáhy, na sycené vody raději zapomeňte. Takové nápoje velmi často v žaludu vytvoří tlak, který může způsobit vracení obsahu žaludečních šťáv zpátky do jícnu. Nejlépe je v takovém případě se perlivé vodě vyhnout. Její pití by měli omezit také lidé s dráždivým tračníkem, chtějí-li se vyhnout nadýmání, bolesti břicha, zácpu nebo průjmy či nepříjemné větry.

Pozor na zubní sklovinu

Někdo si rád do sycené vody kápne pár kapek citronové šťávy a zlepší tím její chuť. Perlivý nápoj je už sám o sobě vlivem přítomnosti oxidu uhličitého mírně kyselé povahy, tudíž může poškozovat zubní sklovinu tím, že ji změkčí. Sklovina je pak náchylnější na mechanické poškození, což může vést k bolestem zubů i jejich větší citlivosti. Perlivá voda by se proto měla popíjet během jídla. Pro pravidelnou konzumaci po celý den není příliš vhodnou alternativou tekutin.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.