Snížená činnost štítné žlázy a její vliv na hmotnost

Mezi onemocnění štítné žlázy patří zejména její zvýšená nebo snížená funkce. Pokud v těle dochází k nedostatečné produkci hormonů štítné žlázy, hovoříme o hypotyreóze. Vlivem nízké hladiny tyroxinu jsou narušené metabolické pochody v organismu. Mezi hlavní příznaky pak patří přibývání na hmotnosti. Lze tomuto stavu předejít?

Jak se projevuje snížená funkce štítné žlázy

Na poruchu štítné žlázy je možné přijít i díky příznakům, jež se s ní pojí. Snížená činnost se projevuje suchou pokožkou, vypadáváním vlasů, bolestmi kloubů, zimomřivostí, apatií a malátností a také tloustnutím. Spoustu pacientů s tímto onemocněním zajímá především to, jestli budou stále na hmotnosti přibývat a je-li možné tento stav zvrátit. Pozitivní na tom je, že při správné odborné péči lékaře-endokrinologa se váha může dostat opět do normálu. Někdy je ale třeba tomuto pomoci, a to dobře zvoleným jídelníčkem.

Foto: Pixabay

Jak hubnout při hypotyreóze

Pokud jste vlivem hypotyreózy přibrali nějaká kila navíc, zbavit se jich bude pro vás znamenat změnu jídelníčku. Speciální dieta neexistuje, pouze byste si měli navyknout jíst určité druhy potravin, které pomáhají zrychlit metabolismus. Při hypotyreóze je nutné omezit tuky a jíst především nízkoenergetické potraviny, které brání výkyvům glykémie, a tím pádem také nekontrolovatelné chuti na sladké. K nim patří zejména ovesné vločky, luštěniny a celozrnné obiloviny. Vhodné je také navýšit příjem libových bílkovin – mléčné produkty s obsahem tuku do 3 %, nízkotučné sýry do 30 % tuku v sušině, libové maso, rostlinné oleje, ořechy, vejce. Je možné využívat i vegetariánské zdroje bílkovin, jako je například tofu nebo tempeh.

Pravidelnost v jídle je základem

Při snižování hmotnosti při hypotyreóze je důležité v jídle zachovávat pravidelnost a dopřát si dostatečný pitný režim. Metabolismus zrychluje vypití sklenice vlažné vody ráno na lačný žaludek. Pro lepší chuť je možné ji ochutit několika kapkami citronu. Vhodné jsou i zelené nebo bílé čaje, pokud možno neslazené. Tělo by nemělo hladovět, jíst by člověk měl třikrát denně, případně si dopřát i menší svačiny. Držení diet je kontraproduktivní a radikální půsty metabolismus dokonce zpomalují.

Zdroj info: wikipedie.cz

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.