Sleď: vyplatí se je jíst nebo jsou nezdraví

Sleď

Sleď patří mezi tučné ryby (což rozhodně není na škodu), po kterých celá řada lidí sahá zejména v zimním období, kdy je těžší získat vitamín D. Zatímco v létě získáváme tento vitamín ze sluníčka, v zimě mu nejsme příliš vystaveni, a tak může vznikat jeho nedostatek. Kromě toho jsou sledě důležitým zdrojem zdravých tuků – mají však nízký obsah kalorií. To je dobrá zpráva pro ty, kteří se snaží kontrolovat svou váhu nebo hubnout.

Máte chuť na sledě?

Na tuto rybu dostávají chuť zejména těhotné ženy. Pokud i vy máte občas stav, kdy byste si sledě dali, můžete to souviset s tím, že vám chybí některá z živin, kterou sleď obsahuje. Například již zmíněný vitamín D.

Sledi

Foto: Pixabay

Hubnutí se sleděm

Pokud hubnete, pravděpodobně se snažíte vyhnout všem tučným potravinám. Tučné ryby byste ale z tohoto měli vynechat. Sleď, ačkoli je tučnou rybou, obsahuje nízké množství kalorií (na 100 g je to 160 kcal). Je zdrojem zdravých druhů tuků – celých 70 % z nich jsou esenciální mastné kyseliny (s převahou omega-3 mastných kyselin). Díky nim může naše tělo optimálně fungovat. Tak zaprvé jsou tuky důležité pro vstřebávání některých vitamínů (A, D, E, K), za druhé urychlují metabolismus a stimulují metabolismus tuků.

Přínos omega-3 mastných kyselin

Díky omega-3 mastným kyselinám dochází k posilování našeho imunitního systému. Kromě toho tento druh tuků podporuje také zdraví srdce: tak například normalizuje krevní tlak. Podporuje také zdraví vašich očí, kostry a nervového systému. Mohou také fungovat proti depresím a špatné náladě. To je velice široké zaměření. Díky omega-3 mastným kyselinám tedy můžete vylepšit zdraví celého těla.

Obsah vitamínů

Kromě již zmíněného vitamínu D jsou ve sledích obsaženy také ostatní vitamíny rozpustné v tucích. Vitamín A je důležitý pro zdraví vašich očí a pokožky, vitamín E zpomaluje stárnutí buněk a vitamín K je důležitý pro správný vývoj kostí a chrání ledviny i cévy. Kromě nich obsahuje sleď také vitamíny skupiny B – ty jsou důležité pro správné fungování nervové soustavy.

Obsah minerálů

Důležitou zprávou pro všechny ženy je to, že sledě jsou také zdrojem železa. Právě ženy totiž nedostatkem tohoto minerálu trpí nejčastěji. Sleď je ale také dobrým zdrojem zinku, který je důležitý pro správné fungování našeho imunitního systému. Také obsah jódu není zanedbatelný. Tento minerál slouží pro správnou činnost štítné žlázy. Díky mědi chrání sleď také před onemocněním kardiovaskulárního a oběhového systému. Inhibuje růst bakterií a ničí je.

Zdroj: https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-dlaczego-warto-jesc-sledzie,nId,5696898

Foto: Pixabay