Žloutenka C

Skrytý nepřítel: Žloutenka typu C

Žloutenka typu C je velmi zákeřné onemocnění, o němž roky nemusíte vědět. Může ovšem v organismu napáchat doslova devastující škody. Trpět mohou především játra, která mohou být zničena nenávratně. Mezi obyvateli České republiky je tato nemoc neskutečně rozšířená. Ne o všech případech ale člověk ví. Obecně vzato, mnohé zdroje uvádí, že pacientů s tímto onemocněním může být klidně až 10 x více, než je oficiálně udáváno. V minulém roce mohlo být nemocných až 173 000.

Nejčastější příznaky žloutenky typu C

Příznaků tohoto onemocnění může být spousta. My se pokusíme  následujících odrážkách shrnout ty úplně nejčastější, které jsou nejtypičtější, a mohou být velmi silným varovným impulsem.

–          maximální možná únava organismu

–          nevolnost vedoucí ke zvracení

–          zvýšená tělesná teplota- horečnaté stavy

–          minimální chuť k jídlu

–          tmavě zbarvená moč

–          bolesti v oblastech kloubů a svalstva

–          bolest v podbřišku a okolo jater

–          zežloutnutí kůže a bělma

–          šedavá stolice

Chování viru HCV v těle

Virus HCV, který je pro žloutenku typu C charakteristický, má zcela specifické chování. V první akutní fázi dochází k uzdravení zhruba 15 až 25 % nakažených, a to kompletně. Pokud se pacient viru samovolně nezbaví, přichází fibróza jater a vznik jizev na jejich povrchu. Po době 6 měsíců od nakažení dochází k chronické fázi. Cirhóza jater se může klidně projevit až po 20 letech od nakažení.

Nová léčba žloutenky typu C

Očkování proti hepatitidě typu C dnes neexistuje. K dispozici jsou jen vakcíny proti variantám A a B. Co se týká samotné léčby nakažených pacientů, používal se nejčastěji interferon, který ale nebyl nijak výrazně bezpečný a účinný. Dnes naštěstí již existuje efektivní léčba za pomocí tablet, která zabírá od 95 do 100 %. Aplikuje se standardně v pražské IKEMU. Žloutenka typu C je tedy kompletně vyléčitelnou nemocí, jež je dnes ale bohužel na okraji zájmu veřejnosti.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *