Silná menstruace je pro ženu nebezpečná, jak s tím zatočit?

Menstruace

Menstruace je přirozený a životně důležitý proces, který ženy zažívají v pubertě. Je definována jako měsíční vylučování děložní sliznice, obecně známé jako menstruace, a je klíčovým aspektem ženského reprodukčního systému. Proces menstruace probíhá v důsledku komplexních hormonálních změn v ženském těle a je doprovázen různými fyzickými a emocionálními příznaky, jako jsou křeče, nadýmání, bolesti hlavy a změny nálad. Navzdory svému významu v životě žen je menstruace v mnoha společnostech obklopena mylnými představami a stigmatizací.

Ženská menstruace

V průběhu dějin byla menstruace vnímána se skepsí. Ve starověku byla menstruace považována za symbol plodnosti. V některých raných kulturách byly například menstruující ženy uctívány pro svou schopnost rodit děti a jejich menstruační krev měla mít zvláštní vlastnosti. S vývojem společnosti se však menstruace stala předmětem různých mýtů. Mnoho kultur věřilo, že menstruující ženy jsou nečisté, což vedlo k jejich vyloučení z určitých společenských a náboženských aktivit.

Tento negativní pohled na menstruaci přetrval až do moderní doby. V 19. a na počátku 20. století byla menstruace do značné míry zahalena tajemstvím a studem. Mnoho žen bylo naučeno menstruaci skrývat a stydět se za své přirozené tělesné pochody. Tento postoj byl udržován nedostatkem přesných informací o menstruaci a absencí otevřených diskusí na toto téma. Menstruační hygienické potřeby byly v této době také nedostatečné, což dále přispívalo ke stigmatizaci menstruace.

Ve 20. století došlo k významnému pokroku v chápání a řešení problémů souvisejících s menstruací. Menstruační hygienické výrobky, jako jsou hygienické vložky a tampony, se staly dostupnějšími, což ženám umožnilo větší svobodu a pohodlí během menstruace. Kromě toho lékařský výzkum a pokroky v gynekologii objasnily fyziologické aspekty menstruace, což vedlo k lepšímu pochopení menstruačního cyklu a souvisejících zdravotních problémů.

Projevy silné menstruace

Silná menstruace patří mezi klasické gynekologické obtíže. Zásadně ovlivňuje běžný život žen, a to jak zdravotně, tak i sociálně. Kromě toho nemohou běžně fungovat, což má vliv i na normální život. Musí se řešit i vyšší ztráta krve a dostatek hygienických potřeb. Také se musí vypořádat se silnými bolestmi, nevolnostmi a dalšími nepříjemnými potížemi.

 • Velká ztráta krve
 • Krevní sraženiny větší jak 1 cm
 • Nutnost využívat více potřeb najednou
 • Buzení v noci, kdy je potřeba vyměnit vložky
 • Snížená sebedůvěra a nejistota
 • Nemožnost vykonávat běžné věci
 • Zvýšená únava, bledost, dušnost, motání hlavy, bolesti
Menstruace 2
Foto: Pixabay

Jak ji zmírnit?

 • Antikoncepční pilulky
 • Volně prodejné léky, které potlačí krvácení i bolesti
 • Léky vystavené lékařem
 • Chirurgické odstranění děložních polypů
 • Kyretáž – výškrab / částečné odstranění děložní sliznice
 • Odstranění dělohy – ale to jen v nejnutnějším případě

Navzdory pokroku, kterého bylo v posledních letech dosaženo, zůstává menstruace pro mnoho žen na celém světě problémem. V některých kulturách přetrvává stigma a stud spojené s menstruací, což vede k sociálnímu vyloučení a omezenému přístupu k menstruačním hygienickým potřebám.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6142441/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10388676/

Náhledové foto: Pixabay