Sex během menstruace? Žádný problém, jen si dejte pozor na pár věcí

Sex

Jen proto, že máte menstruaci, neznamená, že nemůžete blbnout. Pro některé ženy může být menstruační sex ještě příjemnější než v jiných obdobích měsíce.

Potřeba lubrikace se během menstruace snižuje a orgasmus může zklidnit související příznaky, jako jsou křeče a bolest v pánevní oblasti. Sex je normální součástí života a měly by si ho užívat všechny ženy.

Ale před menstruačním sexem se ujistěte, že jste obeznámené s riziky možného přenosu pohlavních chorob, jiných infekcí a těhotenství – a to i během tohoto období v měsíci.

Zde je vše, co potřebujete vědět o bezpečném menstruačním sexu.

Riziko infekce stále platí

Je důležité praktikovat bezpečný sex, když máte menstruaci, protože během této doby můžete stále dostat nebo přenášet pohlavně přenosné choroby, jako je HIV. Virus a další patogeny mohou být přítomny v menstruační krvi. Proto lékaři důrazně doporučují používat kondom, abyste toto riziko snížili.

Existují dva důvody pro toto riziko. Jakákoli tělesná tekutina může přenášet HIV nebo jiné nemoci a infekce a během menstruace se děložní čípek mírně otevře, což může umožnit průchod virům. (1) Proto pokud používáte ochranu, děláte dobře. V této době můžete být také obecně náchylnější k některým infekcím.

Vaše vagina, když je v normálním, zdravém stavu udržuje hladinu pH 3,8 až 5 po celý měsíc. Ale během menstruace tato hladina stoupá kvůli vyšší hladině pH krve a kvasinky jsou schopny se rozmnožovat rychleji. Styk během této doby může zhoršit příznaky. (1)

V tomto období se také zvyšuje riziko rozvoje infekce močových cest. Některé ženy mohou být náchylnější k infekcím močových cest po pohlavním styku. S největší pravděpodobností to souvisí s tím, že bakterie mohou snadno cestovat do močového měchýře při pohlavním styku, ale může se to stát kdykoli během menstruačního cyklu.

Stále můžete otěhotnět

Ano, můžete otěhotnět, když máte menstruační sex, zvláště pokud máte kratší menstruační cyklus (21 až 24 dní) a máte sex ke konci menstruace. Spermie mohou zůstat životaschopné ve vaší vagíně po dobu až pěti dnů, takže těhotenství je možné a je důležité pokračovat v používání antikoncepce. (1)

Menší potřeba vaginální lubrikace

Je méně pravděpodobné, že budete potřebovat lubrikanty, protože menstruační výtok má tendenci poskytovat dostatečné navlhčení. Pokud potřebujete lubrikant, pak lubrikanty na vodní bázi jsou ideální a bezpečné jak pro sex, tak pro kondomy. Silikonové a hybridní lubrikanty na vodní a silikonové bázi jsou rovněž bezpečné pro sex i kondomy, ale nemusí být kompatibilní s erotickými hračkami vyrobené ze silikonu. Lubrikanty na olejové bázi, zejména lubrikanty na bázi minerálních olejů, mohou kondomy poškodit a zvyšují riziko prasknutí, proto se nedoporučují se s latexovými kondomy.

Může to být lék na bolest

Pokud během menstruace pociťujete křeče, pocity smutku nebo deprese, může vám sex pomoci. Je to z důvodu, že orgasmy uvolňují endorfiny, hormony štěstí, jako je oxytocin a dopamin. Ženy, které mají endometriózu, mohou na druhé straně pociťovat více bolesti a další příznaky, když mají menstruaci, stejně jako bolest, která se vyskytuje při sexu nebo orgasmu. (1)

Pravděpodobně budete více vzrušená

Během menstruace se můžete cítit více vzrušená kvůli změnám hladin hormonů. Některé ženy pociťují zvýšenou chuť na sex v důsledku zvýšeného průtoku krve do pánevní oblasti, což může vést ke zvýšené citlivosti a vzrušení. Některým ženám však tato zvýšená citlivost může znepříjemnit menstruační sex.

Jak je to s menstruačním sexem a erotickými hračkami?

Používání erotických hraček a vibrátorů není ničím neobvyklého ani při menstruaci. Zejména díky tomu, že se kvalita produktů se zlepšila. Jen je důležité dodržovat několik pravidel, které vám celý zážitek zpříjemní.

Pravidlo číslo jedna při používání vibrátoru během menstruačního cyklu, ať už jsou to velké, malé, vajíčkové nebo vibrátory do kalhotek je, aby byl vždy vodotěsný. Vodotěsnost mu umožňuje, aby byl umyt pod tekoucí vodou s mýdlem, speciálním čističem a dezinfekcí vibrátoru před a po použití. Tento postup je během menstruačního cyklu je velmi důležitý. Vždy používejte speciální čisticí prostředek na hračky.

Vyčistěte svůj vibrátor ihned po použití, menstruační krev vytváří velmi nepříjemný zápach a také se velmi obtížně čistí, když zaschne.

Při používání vibrátoru zvolte pomalé až střední nastavení rychlosti, oblast vaší pochvy je během tohoto období velmi citlivá, takže vyšší nastavení by pro vás mohlo být nepříjemné.

Vždy se ujistěte, že používáte lubrikant a ne své sliny, abyste si sama nepřivodila infekci.

Jako bonus na závěr je tu ještě jedna skutečnost, kterou byste měli vědět. Mnoho žen tvrdí, že orgasmus je perfektní způsob, jak snížit menstruační křeče a bolesti. Ukázalo se, že tyto výhody jsou skutečné. Jeden dobrý orgasmus porazí každý den tucet aspirinů.

Zdroje info:

1. Maedica (Bucur). (2018). Is Vaginal Sexual Intercourse Permitted during Menstruation? A Biblical (Christian) and Medical Approach, (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6290188/).

2. Sex při menstruaci (https://www.sexito.cz/blog/sex-pri-menstruaci/)

Náhledové foto: Pixabay

Sex, Zdraví, Pole, Menzes, Menstruace, Sex během menstruace

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.