Šalvějový čaj: Bylinkový čaj pro zdraví

Šalvějový čaj

Bylinkové čaje mohou být zdrojem pohody, dobré chuti ale také celé spousty zdravotních účinků. Spoustu z nich si můžete připravit doma, je to totiž velmi jednoduché a nepotřebujete k tomu žádné zvláštní suroviny. Stačí si jít na sběr do své bylinkové zahrádky. Šalvěj je skvělá bylinka, kterou oceníte nejen při pečení masných pokrmů, ale také k přípravě skvělého šalvějového čaje.

Šalvějový čaj základní příprava

Na základní recept nepotřebujete nic jiného než vodu a šalvěj. Do hrnečku vložte několik rozdrcených listů šalvěje a zalijte je vroucí vodou. Takto připravený čaj si upravujete podle chuti – pamatujte si, kolik dáte do šálku listů šalvěje. Je-li chuť příliš silná, příště dejte listů méně. Tento základní recept můžete vylepšit dalšími surovinami, jako je citron a různá sladidla. Vyrobený nápoj si můžete jej dopřát studený i teplý.

Šalvěj

Foto: Pixabay

Vyzkoušejte různé varianty šalvěje

Na přípravu čaje se obvykle používá šalvěj lékařská nebo šalvěj přeslenitá. Avšak použít můžete i jiné druhy této bylinky, včetně těch, které byli vyšlechtěny tak, že chutnají po ovoci – jako je například ananasová nebo broskvová šalvěj.

Šalvějový čaj účinky

Jeden z pozitivních účinků šalvěje je povzbuzení organismu. Čaj ze šalvěje neobsahuje žádný kofein, přesto má stejné účinky na povzbuzení jako ranní káva. Kromě toho se šalvěj může pochlubit silnými antioxidačními a protizánětlivými účinky. Pravidelná konzumace čaje vede také ke zlepšení stavu a vzhledu pokožky. Bylinka zmírňuje bolesti a záněty v ústech, působí také proti špatnému dechu. Pomáhá také hojit rány při vnějším použití. Kromě toho se šalvěj používá k odstranění těhotenských nevolností – avšak pozor! Snižuje také produkci mateřského mléka, což se občas využívá u žen, které ho mají nadbytek.

Čaj ze šalvěje recept

Na přípravu čaje si připravte tyto ingredience:

  • 600 ml vody,
  • 15 g čerstvých listů šalvěje (cca 45 listů),
  • 2 lžíce cukru (nebo jiného sladidla dle vaší chuti),
  • 1,5 lžičky citronové kůry,
  • 3 lžíce citronové šťávy.

Vodu přiveďte k varu a poté vložte všechny ostatní ingredience. Promíchejte a nechte na velmi mírném plameni asi 20 minut. Poté slijte. Můžete podávat horké nebo také jako ledový čaj.

Zdroj: https://www.thespruceeats.com/sage-tea-recipe-766393

Foto: Pixabay