Rychlé a bezbolestné cvičení pro protažení ztuhlého krku

Ženský krk

Trápení se zády je v dnešní době jedním z nejčastějších problémů. Souvisí zejména s neaktivním způsobem života a s prací u počítače. Ať je to jakkoli, tyto problémy se nevyhýbají ani jiným druhům zaměstnání. Stav našich zad, a zejména krční páteře, může být koordinovaným odrazem pravidelného stresu.

Klíčem k úspěchu je sezení

Správné sezení je jedním ze základů, jak bojovat proti úporným bolestem zad. Posaďte se tak, abyste měli obličej přímo proti obrazovce a aby byla vrchní strana ve výšce vašich očí. V rozumné míře se tak budete na obrazovku dívat z nadhledu a vyhnete se naklánění hlavy. Celým chodidlem se dotýkejte země. Pokud se několikrát denně nehybně nakloníte na podlahu, srovnáte si tak polohu těla. Spodní část paží by měla spočívat na opěrce a zápěstí by se měla opírat o stůl. Proto je rozumné posunout klávesnici na okraj pracovní plochy. V ideálním případě budete mít záda nakloněná k židli v úhlu 110°.

Naučte se protahovat svaly

Protažení svalů je důležitým krokem v boji proti usilovné bolesti, zejména v oblasti trapézů. Položte si prsty na krční svaly a přiložte jemně zatlačte. Následně uchopte sval mezi prsty a natáhněte ho. Vše provádějte mimořádně jemně. Vyhnete se tak křečím, ke kterým by mohlo dojít, kdybyste tah přehnali. Smyslem je uvolnit svaly, které jsou unavené v důsledku dlouhého sezení u počítače.

Nezapomeňte na hlavu

Možná se už dlouho připravujete na masáž, ale čas je proti vám? Pak si můžete pomoct sami. Držte prsty na obou spáncích a palce přitiskněte k zadní straně lebky. Už jen tento tlak by vám měl poskytnout báječné uvolnění. Pokračujte krouživým pohybem po okraji lebky až k páteři. V žádném případě netlačte na páteř, protože tato váha může u citlivých lidí způsobit spavost.

Natažený krk
Foto: Pixabay

Pohybujte se

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak uvolnit krční páteř, je pohybovat se ze strany na stranu. Nakloňte hlavu doleva a ruku si položte na pravé ucho, netlačte ani nepřitahujte. Druhou ruku dejte směrem k zemi. Cílem je protáhnout trapézy a jemně rozhýbat krční páteř. Nebuďte na rozpacích a několikrát během dne opakujte toto protažení, abyste zabránili ztuhnutí svalů.

Neopomíjejte se hýbat

Všechny výše uvedené tipy můžete využívat stále dokola. Pokaždé vám zaberou pouze několik minut. V žádném případě nezapomínejte na pohyb. Pokud máte možnost odejít na chvíli od počítače uprostřed pracovní doby, protáhněte se a hýbejte se. Právě neaktivní postoj zhoršuje vaši celkovou kondici.

Zdroje info: prozeny.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay