Ryba fugu: hazard se životem nebo skutečná lahůdka

Fugu

Ryba fugu je známá také jako čtverzubec rudoploutvý. Ačkoli se jedná o velice nebezpečnou rybu, v Japonsku se považuje za opravdovou pochoutku. Pokud byste ji chtěli ochutnat, musíte se připravit na to, že patří k nejdražším pokrmům na světě. Fugu je malá ryba, která nemá šupiny. Vypadá poměrně bezbranně. Pokud ale cítí, že se blíží nebezpečí, dokáže se nafouknout, takže zvětší svou původní velikost a vypadá jakou koule s ostny.

Proč je nebezpečná?

Samotné ostny nafouknuté ryby vypadají hrozivě, nejedná se ale o jediné nebezpečí, které ryba skrývá. V jejím mlíčí, vajíčcích i játrech je obsažen tetrodotoxin. Tato látka je známá jako velice silný jed, který je dokonce silnější než kyanid draselný. Smrtelnou dávkou může být už jen 1 miligram tetrodotoxinu. V jedné rybě se však může vyskytnout až čtyřicetinásobné množství! Každý rok umírá na otravu tímto jedem několik Japonců.

Ryba fugu

Foto: Pixabay

Nemusí být jedovatá…

Tuto rybu je možné najít nejčastěji na samém dně. Jedná se o dravou rybu, která si pochutnává na mořských ježcích, krabech a korýších. Živí se prý také jedovatými obyvateli mořské říše. Jejich jed se tak dostává do žaludku a přeměňuje se na tetrodotoxin. Vědci tvrdí, že pokud by ryba fugu tyto jedovaté živočichy nejedla, nemusela by být nebezpečná pro konzumaci lidmi. Ačkoli je jed z této ryby nebezpečný, může být použít také jako prevence různých onemocnění – nebo například jako lék proti onemocnění prostaty.

Využití ryby

Z ryby se připravují drahé pokrmy, nicméně kůže této ryby slouží k výrobě svícnů, lamp, ozdob a dalších dekoračních předmětů. Vaření ryby je dovoleno, takže pokud si tuto rybu dáte, svěřujete svůj život kuchaři, který ji připravuje. Povolení k přípravě této ryby mají ale kvalifikovaní kuchaři, kteří vlastní speciální licenci. Z ryby fugu se připravuje spousta pokrmů: polévky, omáčky, sashimi. Jejich ceny se pohybují v rozmezí od 100 do 500 USD. Gurmáni se shodují na tom, že chuť této ryby je naprosto jedinečná. Odborníci naproti tomu varují před narkotickými účinky při konzumaci ryby fugu.

Zdroj: https://rsute.ru/970510-chem-opasna-ryba-fugu-i-pochemu-ee-podayut-v-yaponii.html

Foto: Pixabay