toilet-paper-4941765_640

Intimní hygiena v minulosti a dnes aneb jak to bylo s používáním toaletního papíru

S vykonáváním potřeby to bývalo vždycky složité. Splachovací záchod, jak ho známe v současnosti, byl vynalezen teprve na konci 16. století. A toaletní papír byl poprvé komerčně vyrobený až v 19. století. Jak to tedy lidi v minulosti dělávali, když neznali jeho výhody?

Když doma chybí toaletní papír

Znáte ten sžíravý pocit, když si pohodlně sedíte na WC, dumáte, případně si čtete přitom noviny, a jakmile se chcete utřít, tak toaletní papír nemáte po ruce? Je nepříjemné, chybí-li tak důležitá věc v domácnosti. A bývaly i doby, kdy se na něho stávaly fronty. Dnes už se toto neděje, maximálně lidé WC papír v obchodech vykoupí, jak se to stalo na začátku koronavirové pandemie, kdy se doma dělávaly zásoby snad všeho. Přemýšleli jste někdy, jak se po vykonání potřeby čistili lidé v dřívějších časech?

Čína měla slámový WC papír

Poměrně pokroková ve věci WC hygieny byla Čína. Tam už okolo roku 600 našeho letopočtu používali toaletní papír, který se vyráběl z rýžové slámy, jak to dokládají texty učence Yen Chih-Thui. Počátkem 14. století pak Číňané produkovali toaletní papír ve velkém – až 10 milionů balení po 1 000 až 10 000 listech ročně. A pro císařskou rodinu se vyráběl papír speciální. Byl parfémovaný, aby byl hoden urozených nosů císařské rodiny.

Foto: Pixabay

Šlo to i s kožešinou, vlnou nebo mechem

Jinde se ale museli spokojit se zvířecími kožešinami, chomáčem vlny, konopím. To se však bavíme o bohaté vrstvě obyvatelstva. Ti chudší si vystačili s vodou v potoce. Ve starověkém Římě se používala k očistě zadků mycí houba a ve středověku pravděpodobně k témuž účelu sloužil mech.

Více dostupným se papír stal v 15. století, ale používal se hlavně pro knihtisk. Přelom začíná na počátku 17. století, který je spojený s rozvojem novin a časopisů. Ty se pro svoji snadnou dostupnost staly vůbec prvním toaletním papírem v západním světě. Později k nim přibyly i reklamní letáky. Ovšem na opravdový toaletní papír jsme si museli počkat až do roku 1857, kdy Joseph Gayetty z New Yorku uvedl na americký trh svůj „Medicated Paper for the Water-Closed“. Prodával ho po 50 centech za 1 balení, v němž bylo 500 listů. První perforované role toaletního papíru se objevily v prodeji v roce 1890. Obsahoval ale dřevěné třísky, takže až tak jemný, jak jsme zvyklí dnes, nebyl.

Zdroj info: https://www.history.com/news/toilet-paper-hygiene-ancient-rome-china

Náhledové foto: Pixabay

 

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

7 komentářů

 1. Standina Odpovědět

  Proto taky se hradečákům říká mechováci a je to proto, že ještě v 17. stletí kdy už Pardubice dávnou znaly toal. papír, Hradec stále vozil mech z hoděšovských lesů na vytírání zádelí.

 2. JUDr. Jan Dostál Odpovědět

  Podle zápisů v anské knize hrodu Karlštejn měl jedenz malých manů za povinnost každoročně obstarat jistý počet mandelů zvláště jemné otavy na královský prevert. JIří K labouch Staréčeské soudnictví Praha Orbis 1997.

 3. K. Majer Odpovědět

  Dodnes jsem netušil, že Číňané serou nosem. Myslel jsem, že to dělají jako my, ale jak čtu, tak jsou zase hodně před námi.

 4. ivan Odpovědět

  velmi povrchní článek,
  a co na hradech a zámcích u nás? viselo to pod prevétem…..
  a jinak splachovací záchod znali v Indii velmi, velmi dávno, voda tekla dole v „míse“ atd.

 5. Jan Odpovědět

  V ruských hotelích se použitý papír (tvojdara bumága) nehází do sra-í díry v podlaze, ale do koše, který se týdně vynáší a papír se vozí do čistírny k recyklaci a je základem pro výrobu jídelních ubrousků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *